Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K"

Wtorek, 27 kwietnia 2010

Propagowanie historii z okresu I i II wojny światowej oraz lat powojennych, w szczególności poprzez rekonstrukcje i inscenizacje, to jeden z celów jakie postawiło sobie Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K".




Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K" działa formalnie od 11 maja 2007 r.  

Naszym głównym celem jest promowanie wśród społeczeństwa historii współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem ziemi przemyskiej.

Propagujemy wiedzę  historyczną z okresu I i II wojny  światowej i lat powojennych, w szczególności poprzez rekonstrukcje i inscenizacje wybranych wydarzeń tego okresu.

Wspieramy inicjatywy służące propagowaniu wiedzy historycznej w duchu prawdy, pamięci i pojednania.  

Początkowo działaliśmy w ramach GRH Podkarpacie. Jako samodzielna grupa przemyska zadebiutowaliśmy na największej rekonstrukcji w Polsce "Bitwa nad Bzurą" w 2006 roku. Braliśmy udział w rekonstrukcjach w Polsce oraz za granicą (Słowacja - Dukla - Kapisowa 2006, 2008).  Ściśle współpracujemy z 3 Bastion Grolman z Poznania i stowarzyszeniem TGRH z Trójmiasta, jak też z wieloma grupami z Polski, Czech, Słowacji oraz z grupą z Rosji.

Jesteśmy znani z wielu ciekawych i zrobionych z rozmachem inscenizacji, m.in. pierwszej w Polsce inscenizacji militarnej, podczas której forsowano rzekę (2006 r. - atak Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941) czy rekonstrukcji historycznej o nazwie "Przemyśl - wrzesień 1939" z 2008 r., którą obejrzało aż 15 tysięcy widzów.

31 maja 2009 w Przemyślu wspólnie z Centrum Kulturalnym w Przemyślu przeprowadziliśmy niesamowitą inscenizację historyczną "A mury runą...", przedstawiającą wydarzenia w Polsce od 1946 do 1989, czyli od instalacji aż do upadku komunizmu w naszej Ojczyźnie. W trakcie niej wystąpiło kilkuset statystów i co ciekawe, akcja rozgrywała się w kilku miejscach Starego Miasta w Przemyślu.

W lutym 2010 ponownie z Centrum Kulturalnym w Przemyślu zorganizowaliśmy wielkie widowisko historyczno-teatralne „Na nieludzką ziemię...”, które było częścią obchodów 70. rocznicy deportacji obywateli Polski w głąb ZSRR. W inscenizacji wystąpiło około pół tysiąca statystów i aktorów, ponadto w widowisku wziął udział autentyczny pociąg z wagonami z lat 30-tych, sprowadzony specjalnie ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

W swoich strukturach realizujemy trzy projekty:

- Drużyna piechoty polskiej z 38 pp z 1939 r.

- Działon ppanc z armatką  kal. 45 mm wz. 1937 z 6 DP Wojska Polskiego na Wschodzie.

- Drużyna piechoty Wehrmachtu z 7 DP.


Link do strony stowarzyszenia: http://www.psrh.webfabryka.pl/

Tagi artykułu: