Renowacja południowej fasady kamienicy przy Mickiewicza 2

Zakończył się remont południowej fasady zabytkowej kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza 2, obecnie siedziby oddziału Banku PKO SA.

Prace renowacyjne objęły zmianę kolorystyki elewacji z dotychczasowego białego na nowy prezentujący odcienie beżu i ugry, które przypisane są do galicyjskich budowli publicznych. 

Budynek, wybudowany około 1892 roku, zastąpił starszą kamienicę z pierwszej połowy XIX wieku. W latach 70-tych nieruchomość ta należała do rodziny Schwarzów. Następnie w 1892 roku odkupiło ją Towarzystwo Zaliczkowe Rolne i przystąpiło do gruntownej modernizacji budynku dla swoich potrzeb. Wystrój elewacji zaprojektował architekt Władysław Weryha Darowski, któremu również przypisuje się wykonanie projektu modernizacji budynku. W 1912 roku Towarzystwo Zaliczkowe zamierzało dokonać następnej przebudowy gmachu w trzypiętrowy, jednak wskutek braku odpowiednich funduszy to zamierzenie nie zostało zrealizowane.

Gmach położony jest przy głównym placu śródmiejskim – „Placu na Bramie” i na osi widokowej z ulicy Franciszkańskiej w kierunku wschodnim. Zgodnie z europejskimi urbanistycznymi tendencjami końca XIX wieku otrzymał urozmaiconą bryłę z reprezentacyjnym frontonem i bardzo bogaty eklektyczny wystrój elewacji.

Zdjęcie górne, wykonane pomiędzy rokiem 1970 a 1972, prezentuje budynek w kolorystyce zbliżonej do obecnej. Zdjęcie dolne - współczesne udostępnione dzięki uprzejmości Przemyśl Uchwycony Smartfonem, zdjęcie archiwalne: fotopolska.eu