Most kolejowy im. Tadeusza Porembalskiego - rozdział zamknięty..

W dniu 17 listopada 2023 roku z inicjatywy Forum Rozwoju Przemyśla odbyło się wzruszające pożegnanie starego mostu kolejowego. Konstrukcja ta, przez ponad 130 lat pełniła funkcję jednej z najważniejszych przepraw mostowych Przemyśla. Była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych dla samego miasta jak i kraju jak m.in. budowa Twierdzy Przemyśl, wybuch I Wojny Światowej, odzyskanie niepodległości w 1918 roku czy tragiczny okres II Wojny Światowej, w którym stał się w pewnym czasie nawet mostem granicznym.

Przez te 130 lat "most żelazny" wypełniał w szczególny sposób miejski krajobraz swoją charakterystyczną kratownicową konstrukcją. Dla wielu Przemyślan moment przejazdu i towarzyszący przy tym charakterystyczny stukot połączony z widokiem Starego Miasta, stanowi nieodłączny element wspomnień o nim.

Grupa blisko 40 osób dokonała ostatniego, pożegnalnego przejazdu starą konstrukcją mostu kratownicowego im. Tadeusza Porembalskiego. Pociąg ze stacji Przemyśl Główny przemierzył tę historyczną trasę, przekraczając stary most, aby dotrzeć do stacji Przemyśl Zasanie.

W momencie przejazdu przez most kolejowy, w uznaniu za piękną kartę naszej wspólnej historii, którą stary most wypełnił, uczestnicy wydarzenia wyrażali wdzięczność gromkimi oklaskami 

Przyjazd do stacji Przemyśl Zasanie nie zakończył tego wydarzenia. Kolejnym punktem było przejście do pubu Gold FASSL, gdzie Pan Piotr Michalski wygłosił referat o historii przemyskich przepraw mostowych, w tym wspomnianego mostu kolejowego.

Data 17 listopada 2023 r. nie kończy historii tegoż mostu, a jedynie zamyka jego rozdział jako przeprawy kolejowej. W dalszym ciągu, podobnie jak przez ostatnie 130 lat, most będzie służył nam mieszkańcom, jak i wszystkim, którzy będą odwiedzać nasze miasto. Zmieni się jednak jego przeznaczenie - z jednej strony będzie łączyć obie części miasta jako kładka pieszo-rowerowa, zaś z drugiej, opowiadać o swojej historii i nie tylko jako placówka muzealna  

Od 18 listopada 2023 r. dawny most kolejowy zacznie pisać nowy rozdział swojej historii, zaś my, mieszkańcy Przemyśla, będziemy świadkami jego transformacji i nowej roli w strukturze miasta. To nie tylko zakończenie jednej epoki, lecz także początek nowych możliwości i funkcji, które stary-nowy most przyniesie mieszkańcom i przyjezdnym 

Kończąc, chcieliśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom wczorajszego wydarzenia. Wasza liczna obecność i związane z mostem wspomnienia sprawiły, że jego pożegnanie jako przeprawy kolejowej stało się niezapomnianą chwilą.

Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sprawienia, że to wydarzenie było tak wyjątkowe. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Jachimeckiemu - właścicielowi pubu Gold Fassl za ugoszczenie nas i możliwość wysłuchania we wnętrzach tego kultowego lokalu o historii mostów przemyskich. Dziękujemy również Panu Marcinowi Stecurze za wsparcie organizacyjne i pomoc w przygotowaniach.

Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy do Pana Piotra Michalskiego, który z wielkim zaangażowaniem i pasją przybliżył uczestnikom historię przemyskich przepraw mostowych i poprowadził nas, niczym wehikułem czasu, przez różne miejsca i okresy związane z historią przemyskich przepraw mostowych.

Dziękujemy wszystkim raz jeszcze i widzimy się przy kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Forum Rozwoju Przemyśla, o czym będziemy informować Was w naszych socialmediach.

Foto-relację z tego wydarzenia prezentujemy poniżej.

Fot. Norbert Zietal - Nowiny24, Piotr Michalski - Wehikuł Czasu (fb), Grzegorz Kość - FRP.