Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomalujmy przemyskie autobusy
#1
Zapraszamy wszystkich do dyskusji nad ujednoliceniem kolorystyki przemyskich autobusów, więcej przeczytacie o inicjatywie stowarzyszenia pod tym linkiem: http://frp.com.pl/news-19-pomalujmy-prze...obusy.html
#2
W artykule pokazano zdjęcia autobusów i tramwajów przewoźników, którym zależy na wyglądzie swego taboru. Niewątpliwe bardzo łatwo rozpoznać nawet z daleka nadjeżdżający autobus w Krakowie, Poznaniu lub w Hanowerze.
W Przemyślu niektóre autobusy MZK są rozpoznawalne dzięki podstawowym kolorom czerwieni i żółtego lub kremowego, np.:
[Obrazek: IMG_4344_zolto-czerw_MZK_2.jpg][Obrazek: IMG_4352_MZK_2.jpg]
[Obrazek: IMG_4353_zolto-czerw-MZK_2.jpg][Obrazek: IMG_4358_czerw-krem-MZK_2.jpg]

Niestety ich szata graficzna z zastosowaniem tych kolorów jest różna, a dodatkowo autobusy oklejane są reklamami.
[Obrazek: IMG_4409-MZK.jpg][Obrazek: IMG_4361_czerw-krem-MZK_2.jpg]


Pozostałą część taboru MZK stanowią pojazdy importowane, których malowanie nie jest zmieniane i całkowicie odstaje od szablonu czerwono-żółtego (lub kremowego). Posiadają oczywiście reklamy, także w języku obcym. Trudno rozpoznać z daleka, że nadjeżdża autobus MZK. Żeby nie być gołosłownym dla dociekliwych zagadka. Załączam zdjęcia, na których zamazałem symbole MZK, PKS oraz nr linii. Jedno ze zdjęć dotyczy autobusu innej firmy. Zgadnijcie, które autobusy należą do poszczególnych przewoźników.

[Obrazek: IMG_4345_Merc-bialy.jpg][Obrazek: IMG_4350_Merc-krem.jpg][Obrazek: IMG_4356_bialy.jpg][Obrazek: IMG_4363-castorama.jpg][Obrazek: IMG_4364_TESCO.jpg][Obrazek: IMG_4366_TESCO.jpg][Obrazek: IMG_4367.jpg][Obrazek: IMG_4369.jpg][Obrazek: IMG_4374.jpg][Obrazek: IMG_4378.jpg][Obrazek: IMG_4404.jpg][Obrazek: IMG_4412.jpg]
[Obrazek: IMG_4414.jpg]

Do czego zmierzam. Czy naprawdę autobusy MZK muszą być tak różnie malowane, zaklejone maksymalnie reklamami? Czy nie mogłyby stanowić wizytówki MZK i miasta, gdyby ujednolicić ich szatę graficzną i zakazać lub przynajmniej ograniczyć naklejanie reklam?
Mogę się spodziewać kontrargumentów w postaci:
  • przewoźnik czerpie zyski z reklam, dzięki temu jest mniej dotowany,
  • ujednolicenie malowania obecnego taboru byłoby kosztowne.
Zgadza się. Zyski z reklam to pewien zastrzyk kapitału dla naszego MZK. Wyobraźcie sobie, jakie pieniądze tracą w takim razie przewoźnicy w Poznaniu, Krakowie i innych dużych miastach, w których pojazdy nie są oklejane reklamami w takim stopniu (lub w ogóle) jak w Przemyślu. Mimo to zrezygnowali z tych dochodów lub też nie wykorzystują do maksimum możliwości zarabiania na reklamach.

Czy zasadne jest przemalowywanie autobusów wg obecnego różnego malowania na jednolity wzór?
To kwestia nie tylko poprawy estetyki i rezygnacji lub ograniczenia wielkości reklam, ale i oczywiście kosztów malowania. Nie jest zasadne malowanie pojazdów starych, przeznaczonych wkrótce do likwidacji, które zastąpione zostaną przez nowe.
Kwestią sporną mogą być autobusy używane marek zachodnich zakupione (sprowadzone) np. z Padeborn. One wydają się być w dobrym stanie technicznym i powinny jeszcze długo służyć. Niestety ich malowanie jest przeróżne, na dodatek zawierają jeszcze stare reklamy w językach obcych. Czy powinno się zmieniać ich wygląd? Proszę piszcie, jakie macie na ten temat zdanie.

Inicjatywa dotyczącą Systemu Identyfikacji Wizualnej MZK została przedstawiona przez FRP w dobrym terminie. Do jej powstania przyczynił się niewątpliwie problem wyglądu obecnego taboru MZK. Nadarza się jednak świetna okazja związana z zakupem w 2010 roku nowych autobusów, aby mieszkańcy miasta wyrazili swoją opinie na ten temat i zaproponowali jakieś rozwiązanie. Powinna być opracowana nowa szata graficzna, która wyróżni autobusy MZK i mogłaby być wizytówką miasta. Raczej z zakazem umieszczania reklam lub ograniczenia i wskazania nie dużych powierzchni reklamowych.

Postaram się wkrótce zaproponować wzór(y) malowania. Nie jestem jednak plastykiem, więc propozycje nie muszą być zniewalające. Dlatego też, nawiązując do treści artykułu zachęcam ludzi, którzy posiadają zmysł i umiejętności artystyczne do przedstawiania swoich pomysłów. Brak tych umiejętności nie stoi to oczywiście na przeszkodzie, aby nasi czytelnicy przedstawiali swoje projekty. Mam nadzieję, że pojawią się ciekawe propozycje. Najciekawsze wg, forumowiczów zostaną przedstawione Zarządowi MZK i Urzędowi Miasta z propozycją przeprowadzenia internetowej ankiety poprawy wizerunku miejskich autobusów.
#3
Nowo zakupione autobusy (i prawdopodobnie te remontowane) z pieniędzy unijnych przez kilkuletni okres nie będą mogły być oklejone reklamami - właśnie dofinansowanie unijne wyklucza możliwość umieszczania na nich reklam (tak przynajmniej jest w Krakowie).

Ale to oczywiście nie rozwiązuje tego, co jest obecnie.

Jeżeli chodzi o reklamy, to może je umieszczać jedynie z tyłu autobusu - tu są dobre przykłady: http://my.opera.com/tophie/albums/show.dml?id=768852.
#4
Ooo fajnie, że ktoś szerzej zabrał się za ten temat, btw już dość dawno poruszyłem ten problem w temacie MZKSmile

Moim zdaniem sprawa ma się następująco:

Reklamy na autobusach ---> NIE !!!

BUS TV- TAK !!!

Co do kolorów myśle ,że najlepszym rozwiązaniem była by kolorystyka zaczerpnięta z herbu Naszego miasta, niebiesko czarna bądź na odwrótWink z umiejscowionymi herbami miasta np. po obu stronach pojazdów.

A i jeszcze, po wtórze to co napisałem w temacie MZK...nie należy szukać pieniędzy w reklamach lecz trzeba układać logiczne i wygodne dla pasażerów połączenia, a nie godzina luki po której np. na pętli na oś.Rycerskim 4 autobusy stoją na raz :|
No i nocne. Uważam, że w mieście wielkości na Naszego jest to propozycja jak najbardziej zasadna, bo 22 czy 23 jak to się teraz dzieje to lekka przesada.
#5
(17-02-2010, 15:42)Drift napisał(a): Ooo fajnie, że ktoś szerzej zabrał się za ten temat, btw już dość dawno poruszyłem ten problem w temacie MZKSmile

Moim zdaniem sprawa ma się następująco:

Reklamy na autobusach ---> NIE !!!

BUS TV- TAK !!!

Co do kolorów myśle , że najlepszym rozwiązaniem była by kolorystyka zaczerpnięta z herbu Naszego miasta, niebiesko czarna bądź na odwrótWink z umiejscowionymi herbami miasta np. po obu stronach pojazdów.

Dlatego zachęcam do konkretniejszych propozycji. Mam na myśli przedstawianie projektów graficznych. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, a nie potrafi go zrealizować, bo nie zna odpowiednich programów, to może ma kolegę, który byłby zainteresowany pomocą.

Przytoczę fragment artykułu:
Cytat:Mile widziane będą w szczególności projekty graficzne opracowane przez forumowiczów. Zapraszamy też do przedstawiania propozycji przez specjalistów od kreowania wizerunku i plastyków. Propozycje będą brały udział w głosowaniu.

Jeśli nasza inicjatywa będzie miała wpływ na wygląd miejskich autobusów, to powinniśmy mieć z tego satysfakcje.
Być może kogoś opracowanie zostanie przyjęte przez MZK, jako nowa szata graficzna przemyskich autobusów. PODWÓJNA SATYSFAKCJA!!!

Chcemy zachęcić MZK do ogłoszenia konkursu. Musimy jednak pokazać, że nie podoba się nam wygląd obecnych autobusów i mamy pomysły na to, jak powinny wyglądać.
#6
Solaris Urbino - 12 metrow, zasilany gazem ziemnym. Kolorystyka nawiazuje do Galicji i herbu miasta (w srodku niebieskie siedzenia Smile) Poza tym czarny kolor na dole skryje brud, ktory jest az nadto widoczny na obecnych autobusach Undecided

[Obrazek: galicja.JPG]
#7
(18-02-2010, 0:54)stebla napisał(a): Poza tym czarny kolor na dole skryje brud, ktory jest az nadto widoczny na obecnych autobusach Undecided

Zestawienie kolorów nietypowe. Jednak na tle koloru czarnego brud będzie chyba dobrze widoczny. Propozycja troche "mroczna" ale jesteś pierwszy i mam nadziej, że nie ostatni.
Dla przykładu jedna z propozycji jaka powstała w trakcie dyskusji o malowaniu lubelskich autobusów, której autorem jest "Strzała"
[Obrazek: 4b594abbe9aa30b5.jpg]
Autor tego zdjęcia jednocześnie zaznaczył:
Cytat:Dobra tylko nie bierzcie tego na poważnie
Zachęcam przy okazji do przeglądniecia na stronach http://www.skyskrypercity.com wątku "Malowanie pojazdów komunikacji miejskiej" w Lublinie. Bardzo ciekawa i długa dyskusja pokazująca, że mieszkańcom tego miasta zależy na wyglądzie ich autobusów.

Myślę, że wśród nas też znajdą się zainteresowani zmianą wizerunku MZK. Chciałbym, żeby nasze nowe autobusy naprawdę się odróżniały od inncyh. Nie musi to być malowanie w postaci pasów przez całą długość pojazdu w różnych kolorach, nawet w barwach miejskich.

Skoro można okleić cały autobus reklamą jak np na tym zdjęciu:
[Obrazek: IMG_4409-MZK.jpg]
to może nowe autobusy też mogłyby być oklejone, ale symbolami związanymi z miastem. Nie chodzi mi tylko o godło miasta lub nowe logo miasta fortecznego. Jako tło mógłby posłużyć jednolity kolor, np biały, niebieski lub inny, który będzie się dobrze komponował z reklamami miasta. Oczywiście nawet reklama miasta nie powinna być na wysokości szyb.

Przy okazji, gdyby to miała być reklama miasta na białym malowaniu autobusów, to łatwo można by zmienić wygląd importowanych pojazdów, które w dużej ilości są białe (chyba, być może udało mi się akurat takim zrobić zdjęcia na ul. Jagielońskiej).
#8
Jak już pisałem nie muszą to być standardowe pasy w różnych kolorach. Na stronie http://www.skyskrypercity.com w wątku "Malowania na pojazdach transportu publicznego" można zobaczyć autobusy z miast w Polsce i nie tylko.

Jak się okazuje nawet reklamę można zaprezentować w ciekawy sposób.
Tak się reklamuje ZOO w Kopenhadze.
[Obrazek: zoobus-550x328.jpg]

Dziwne, że ten autobus jeszcze jedzie.Big Grin
#9
Czarno-zolty solaris prezentuje sie elegancko, lecz osobiscie czern zastapil bym ciemnym granatem, nawiazujacym do herbu miasta.
Wygladalo by to mniej wiecej tak:
[Obrazek: busk.jpg]
Cogito Ergo Scio
#10
A oto jeden z moich pomysłów. Niebawem będą następne.

[Obrazek: g8lxkoi8juljn3bxtk.jpg]
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości