Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podziemna trasa turystyczna
#91
Wczoraj miałem okazję zwiedzić podziemia, nie będę opisywał wrażeń - to trzeba zobaczyć, wspaniała trasa,
pytanie - dlaczego emeryci nie mogą kupić biletów ulgowych ?
#92
Polecam również podziemia pod Archikatedrą. Jedne i drugie są obowiązkowym punktem przy zwiedzaniu Przemyśla.
#93
Robi się ciekawie !

Cytat:Podziemia w Przemyślu będą turystycznym hitem

W podziemiach ma być zaprezentowany „złoty wiek” Przemyśla. W ciekawej formie, poprzez multimedia, systemy graficzne, świetlne, zapach.

Czytaj więcej: http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemy...,id,t.html
#94
Trasa podziemna zostanie rozbudowana!

"10 sierpnia br. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Przemyśla, której program obejmował dwa punkty, ale dotyczące tej samej sprawy: wyrażenia przez radny zgody na przygotowanie i realizację projektu związanego z rozbudową przemyskiej trasy podziemnej.Rozbudowa będzie możliwa dzięki przystąpieniu Przemyśla do projektu unijnego pod nazwą „Śladami dziedzictwa kulturowego miast pogranicza: Preszów, Krosno, Przemyśl”. W realizacji przedsięwzięcia, oprócz wspomnianych trzech miast, bierze także udział Klasztor Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Krośnie. Wspólny projekt – jak czytamy w uzasadnieniu – ma na celu „stworzenie transgranicznych produktów turystycznych promujących dziedzictwo kulturowe pogranicza Polski i Słowacji. Partnerem wiodącym jest Krosno” (...)"

za https://www.zycie.pl
#95
Kolejny przykład tego jak ważny dla władz miasta jest rozwój oparty na turystyce. Brak słów po prostu..

https://www.zycie.pl/informacje/artykul/...-gimnazjum
#96
Trzymajmy mocno kciuki, żeby się udało. To już trzecie podejście a jak się mówi - do trzech razy sztuka...  Smile

Rada Miejska podjęła uchwałę o wyrażeniu zgody na przystąpienie i realizację przez Gminę Miejską projektu pod nazwą "Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu" ubiegając się o dofinansowanie w ramach RPO na lata 2014-2020. Zabezpieczono wkład własny w wysokości 1 873 882 zł licząc na przyznanie ponad 7,5mln zł dofinansowania (realizacja rozłożona na lata 2019-2021)

Projekt realizowany będzie we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Celem projektu jest zagospodarowanie podziemi budynku przy Rynek 1 oraz podziemi i pomieszczeń budynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla przy Rynek 9 i Serbańska 7, a także połączeniem ich za pomocą łącznika podziemnego w celu nadania im nowej funkcji edukacyjnej, kulturalnej, turystycznej, gospodarczej. Co ciekawe projekt przewiduje również przebudowę północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta.

Zakres rzeczowy obejmuje:
1. Przebudowę i wyposażenie istniejącej Podziemnej Trasy Turystycznej - zagospodarowanie pomieszczeń podziemi pod budynkiem Rynek 1 obejmujące wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych oraz wymianę oświetlenia w kolektorze sanitarnym pod ulicą Mostową i płytą Rynku
2. Adaptacje pomieszczeń podziemi wraz z budową wyjścia ewakuacyjnego (klatka schodowa) od strony wschodniej (ul. Mostowa) - roboty budowlane i instalacyjne
3. Budowę podziemnego łącznika pomiędzy Podziemną Trasą Turystyczną (wyjście "B" w płycie Rynku), a budynkiem Rynek 9 - roboty budowlane i instalacyjne, przebudowa kolidujących sieci
4. Przebudowę północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta poprzedzoną badaniami archeologicznymi. Zakres robot będzie obejmował między innymi: likwidację nawierzchni asfaltowej gdzie aktualnie zlokalizowane są miejsca postojowe, wykonanie nawierzchni brukowej z kostki kamiennej i kamienia naturalnego po uprzednim przeprowadzeniu niwelacji terenu, regulację urządzeń i odwodnienia, przebudowę nawierzchni płyty Rynku, instalacje elektryczne i oświetlenie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#97
https://przemysl.pl/52541/mamy-pieniadze...Q2PU8plh2k


Cytat:Mamy pieniądze na podziemną trasę turystyczną
03 Stycznia 2019
W ostatni dzień minionego roku dotarła do nas bardzo dobra wiadomość związana z jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Przemyśla. Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o przyznaniu dofinansowania naszego projektu pn. "Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu". Będzie on realizowany wspólnie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a jego głównym celem jest zagospodarowanie przemyskich podziemi.
[Obrazek: loga_trasa_podziemna.jpeg]
Projekt pn. „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VI Spójność Przestrzenna i Społeczna, Działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej.
Całkowita wartość projektu: 13 052 469,76 zł
Dofinansowanie: 8 726 313,37 zł
[Obrazek: przemyskie_podziemia_2.jpeg]
Obecnie piwnice pod budynkiem Rynek 1 można zwiedzać i stanowią one niewątpliwą atrakcję architektoniczną chętnie odwiedzaną przez turystów i mieszkańców. Zakres rzeczowy projektu ma jednak na celu stworzenie interesującego i unikatowego produktu turystyczno-edukacyjnego dla o wiele szerszej grupy odbiorców. Zakłada on przeprowadzenie prac adaptacyjnych i aranżacyjnych w budynkach i obiektach oraz utworzenie podziemnej trasy turystycznej, która będzie obrazować podziemne miasteczko XVI i XVII - Złotego Wieku dla Przemyśla. Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tam tętniącego życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku. Ideą przewodnią trasy jest więc prześledzenie i ukazanie życia mieszkańców miasta w całej jego złożoności, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym, ale także w określonych obiektywnych warunkach naturalnych lub ukształtowa­nych w wyniku celowej działalności człowieka. Autorzy koncepcji postawili sobie za cel m.in. prześledzenie kształtowania się samorządności miejskiej i jej funkcjonowania w warunkach złożonych, pomyślnych i tych trudnych dla miasta, jak klęski i wojny.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie możliwość przejścia odrestaurowanym dawnym kolektorem sanitarnym i dobudowanym łącznikiem wprost do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. W tym celu wytypowano też puste i niezagospodarowane pomieszczenia budynku Rynek 9 i Serbańska 7.
Pomieszczenia budynku Rynek 9 są obecnie niezagospodarowane od dłuższego czasu (w pomieszczeniach piwnicznych mieściła się kiedyś restauracja ”Mieszczańska”, została zlikwidowana w 2015 r.). W przypadku pomieszczeń w budynku przy ul. Serbańskiej 7 są one również niezagospodarowane i nie pełniły konkretnych funkcji użytkowych w ramach działalności Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Realizacja projektu planowana jest w latach 2019-2021.
[Obrazek: przemyskie_podziemia_4.jpeg]
Zakres rzeczowy Gminy Miejskiej Przemyśl

  1. Budowa, przebudowa i wyposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej - zagospodarowanie pomieszczeń podziemi pod budynkiem Rynek 1 obejmujące wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami oraz wymiana oświetlenia w kolektorze sanitarnym pod ul. Mostową i płytą Rynku. Adaptacja pomieszczeń podziemi wraz z budową wyjścia ewakuacyjnego (klatka schodowa) od strony wschodniej (ul. Mostowa) - roboty budowlane i instalacyjne. Budowa podziemnego łącznika pomiędzy Podziemną Trasą Turystyczną (wyjście „B” w płycie Rynku) a budynkiem Rynek 9 - roboty budowlane i instalacyjne, przebudowa kolidujących sieci.
  2. Przebudowa północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta poprzedzona badaniami archeologicznymi. Zakres robót obejmuje m.in.: likwidację nawierzchni asfaltowej, gdzie aktualnie zlokalizowane są miejsca postojowe, wykonanie nawierzchni brukowej z kostki kamiennej i kamienia naturalnego po uprzednim przeprowadzeniu niwelacji terenu, regulacja urządzeń i odwodnienie, przebudowa nawierzchni płyty Rynku, instalacje elektryczne i oświetlenie.
[size=undefined]
Całkowita wartość: 9 246 840,85 zł
Dofinansowanie: 6 935 130,57 zł
[Obrazek: przemyskie_podziemia_6.jpeg]
Zakres rzeczowy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej
Podziemna Trasa Turystyczna w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - przebudowa i remont piwnic budynku Rynek 9 oraz wybranych pomieszczeń budynku ul. Serbańska 7 do potrzeb aranżacji Podziemnej Trasy Turystycznej z wykonaniem przebicia w ścianie fundamentowej budynku Rynek 9, remont elewacji frontowych budynków Rynek 9 i Serbańska 7, wymiana pokrycia dachu połaci frontowej budynku Rynek 9, przebudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami.
Całkowita wartość: 3 805 628,91 zł
Dofinansowanie: 1 791 182,80 zł[/size]
#98
Świetna wiadomość! Najlepsza część to likwidacja pseudo parkingu!
-diabeł tkwi w szczegółach-
#99
(03-01-2019, 20:26)PatricBateman napisał(a): Świetna wiadomość! Najlepsza część to likwidacja pseudo parkingu!

Pod warunkiem, że w przetargu nie okaże się iż trzeba dołożyć dużo więcej niż zakładano, jak na Zielony Rynek. Ale 3mam kciuki.
Przebudowano wyjście ewakuacyjne na płycie Rynku z podziemnej trasy turystycznej:

[Obrazek: 411290188_778447297655121_51109978975163...e=658131CE]

[Obrazek: 411245523_778447294321788_80778760702688...e=6581C16B]

[Obrazek: 411185349_778447314321786_60082181201870...e=65819C5E]

Źródło fotografii: Facebook




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości