Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemyśl i okolice - różne fotografie
Nie znam się na technicznej stronie fotografii.
Ale mam pytanie:
Czy efekt "gładkiej wody" można uzyskać tylko i wyłącznie wydłużając czas naświetlania ?
(26-12-2014, 10:53)kierowiec napisał(a): Nie znam się na technicznej stronie fotografii.
Ale mam pytanie:
Czy efekt "gładkiej wody" można uzyskać tylko i wyłącznie wydłużając czas naświetlania ?

Raczej tak, szczerze w tym momencie nic mi nie przychodzi innego do głowy jak długi czas naświetlania Smile ja kiedyś próbowałem zrobić coś takiego, że nakładałem przykładowo 40 zdjęć na siebie w prostym programie komputerowym, wychodził delikatny efekt gładkości, ale jednak to nie jest to Smile
Z ciekawości jaki dałeś czas migawki, że auta się w ruchu nie rozmazały i nie prześwietliło zdjęcia ?


ISO 100, f 13, czas naświetlania 64 sekundy Smile Jeśli się przyjrzymy, to za dostawczakiem na jego wysokości jest biała smuga, również i przed nim też jest. Pilot od migawki nacisnąłem gdy na moście nie było żadnego auta, w czasie naświetlania samochody podjechały, stanęły na światłach (dlatego w tym miejscu nie są rozmazane, bo w tym czasie nie były w ruchu i aparat uchwycił je dość ostro) po czym odjechały i przed dostawczakiem dalej jest smuga... Smile
Właśnie to mnie interesuje - u mnie najdłuższy czas naświetlania to 30 sekund.
Ale powiedzcie mi jeszcze coś -
Jak daję nawet i 20 sekund to wychodzi mi BAAARDZO prześwietlone zdjęcie.
ISO 80 i nie mogę dojść do ładu z przesłoną.
Może ktoś akurat doradzi ?

Takie coś mi wychodzi tylko:

[Obrazek: 2i8w393.jpg]

To może ja się pochwalę - chociaż zdjęcia robić lubię, to oka raczej nie mam Wink i niespecjalnie wychodzi mi obsługa sprzętu:

[Obrazek: azhp4l.jpg]

[Obrazek: 28h27i9.jpg]
(27-12-2014, 0:15)kierowiec napisał(a): Właśnie to mnie interesuje - u mnie najdłuższy czas naświetlania to 30 sekund.

Nie wiem jak lustra tej najwyższej klasy, ale ja się spotkałem z takimi, gdzie najdłuższy czas naświetlania to 30 sekund, a później jest coś takiego jak "BULB". Jeśli da się tą opcję, można naświetlać ile się chce Smile Do tego najlepiej kupić sobie pilot, albo wężyk spustowy. Ja osobiście zwolennikiem jestem pilota, do Canona w moim przypadku kosztował 15 zł Smile Nie dotyka się aparatu przy otwieraniu migawki i ewentualnemu zamykaniu, więc zdjęcie na pewno nie będzie poruszoneSmile


(27-12-2014, 0:15)kierowiec napisał(a): Ale powiedzcie mi jeszcze coś -
Jak daję nawet i 20 sekund to wychodzi mi BAAARDZO prześwietlone zdjęcie.
ISO 80 i nie mogę dojść do ładu z przesłoną.
Może ktoś akurat doradzi ?

Takie coś mi wychodzi tylko:

[Obrazek: 2i8w393.jpg]

Jak dla mnie to zdjęcie powyżej jest bardzo dobre Smile Troszkę obróbki w jakimś programie i będzie super! Ewentualnie może troszeczkę jest poruszone, ale to jest w tym przypadku szczegół...
ISO to czułość, im mniejsze ISO, tym dłużej trzeba naświetlać. Przysłona: im mniejsza wartość np 3.5, to jest ona bardziej otwarta, czyli więcej światła wpada na matrycę. Im większa wartość przysłony np. 10, więc jest ona bardziej domknięta (mniej wpada światła na matrycę, czyli trzeba dłużej naświetlać Smile)
[Obrazek: przyslona.jpg]

Pomijając już fakt o tym, jak przysłona działa na głębie ostrości, ale to już do poczytania w "internetach" Big Grin
Cytat:Jak dla mnie to zdjęcie powyżej jest bardzo dobre
Dziękuję za słowa uznania Smile Sprzęt to Canon G9 Smile A podchodziłem do niego chyba z kilkanaście razy Smile
A co do poruszenia - to zdjęcie było robione przez "samowyzwalacz" więc nie wiem jak się zrobiło poruszenie.
Nie mniej jednak - już znam kierunek Smile
Być może, że nie jest poruszone Smile
Tak to jest, że fotografia ogólnie rzecz biorąc, to dziedzina w której prawo bytu ma metoda prób i błędów... Wink
Jeden ze styczniowych wschodów słońca

[Obrazek: DSC_9951.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
Smile

[Obrazek: 91cb487f001165c954f8baff]

[Obrazek: 92b45dec002b700254f97959]




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości