Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Remonty zabytkowych nagrobków na przemyskich cmentarzach i w okolicy
#11
źródło: http://www.przemysl.pl

"Kwesta 2011" przyniosła po raz kolejny rekordowy wynik. Dzięki Państwa ofiarności - według wstępnych wyliczeń - wolontariusze zebrali 30.444 zł. Przypomnijmy, że za te pieniądze zaplanowano pełną konserwację grobowca rodziny Stopczyńskich, w którym spoczywa Stanisław Stopczyński. Zwieńczony rzeźbą Chrystusa upadającego pod krzyżem grobowiec wyszedł spod dłuta Józefa Tracza w pracowni braci Majerskich.

Tegoroczna kwesta na ratowanie przemyskich cmentarzy organizowana była przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu pod Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla. Organizatorzy serdecznie dziękują mieszkańcom i wszystkim uczestnikom kwesty za datki, a także kwestującym za poświęcony czas.
#12
W Przemyślu odnowili groby zasłużonych mieszkańców

Nowiny, 2011.11.23
Autor: Norbert Ziętal

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu zaprezentowali krzyż i dwa grobowce zasłużonych mieszkańców, odnowione za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty.

Od kilku lat TPPiR, w okolicach dnia Wszystkich Świętych, organizuje kwesty na rzecz ratowania nagrobków zasłużonych przemyślan. Każdego roku, przed lub po kweście, prezentuje co zostało wykonane za pieniądze ze zbiórek z poprzednich lat.

- W tym roku odremontowaliśmy krzyż poświęcony pamięci pomordowanym przez carat mokiewski w Krożach w 1894, za wierność dla kościoła i Polski. Ponadto grobowce mieszkańców Przemyśla. Powstańca styczniowego, doktora Józefa Orłowskiego, powstańca listopadowego Marcina Łukasiewicza, hrabiny Izabeli Humnickiej i kapitana Obrony Krajowej Emila Kreyczego - mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPPiR.

Wszystkie znajdują się na Cmentarzu Głównym. Renowacje odbywały się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odnowione, zabytkowe nagrobki poświęcił ks. bp. Adam Szal.

Józef Orłowski był znakomitym, przemyskim lekarzem, pełnił funkcję prymariusza (ordynatora) szpitala powszechnego. Działał również społecznie, jako honorowy członek Stowarzyszenia Rzemieślników "Gwiazda”. Był prezesem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół” w Przemyślu. Brał udział w powstaniu styczniowym.

Marcin Łukasiewicz brał udział w Powstaniu Listopadowym.

Grobowiec Łukasiewicza został przekazany pod bieżącą opiekę uczniom Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych. Grób Orłowskiego będą doglądać działacze Cechu Rzemiosł Różnych.

Renowacje nagrobków będą kontynuowane. Podczas tegorocznej kwesty na przemyskich cmentarzach, działaczom TPPiR oraz biorącym udział przedstawicielom różnych instytucji i stowarzyszeń udało się zebrać rekordową sumę 30 444,29 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty kolejnych nagrobków.

- To pożyteczna inicjatywa. Dlatego deklarujemy, że do sumy zebranej przez wolontariuszy budżet miejski dołoży taką samą kwotę - mówi Wojciech Błachowicz, zastępca prezydenta Przemyśla.

W Urzędzie Miejskim pojawił się również pomysł, aby w sposób szczególny zająć się grobami powstańców styczniowych. Chodzi o uhonorowanie 150. rocznicy wybuchu tego zrywu. Przypadnie ona w 2013 roku.
#13
Wynik kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków w Przemyślu

Nowiny, 2012.11.06
Autor: Łukasz Solski

26 tys. 261 złotych zebrało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu podczas kwesty przy dwóch przemyskich cmentarzach.

Kwesta trwała od 31 października do 2 listopada.

- Dzięki udziałowi 416 wolontariuszy zebrano do puszek na ratowanie przemyskich nekropolii kwotę 26 tys. 261 złotych - mówi Bogusława Pieczyńska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.

Pieniądze zbierali m.in. uczniowie i nauczyciele przemyskich szkół, członkowie stowarzyszeń, członkowie fundacji "jerzyk" oraz ratownicy PCK.

Kwestowano na renowację pola nr 16 na Cmentarzu Głównym, gdzie zostali pochowani powstańcy styczniowi, listopadowi oraz polegli w wojnie bolszewickiej. Ponadto na konserwację głównych elementów Cmentarza Wojskowego.

TPPiR było również organizatorem kwesty na cmentarzach w gminie Orły. Na remont grobowca hrabiego Seweryna Drohojowskiego zebrano 2 tys. 838 złotych.
#14
Ogłoszono przetarg na wykonanie prac konserwatorskich przy żelaznym krzyżu MORTUIS PRO PATRIA znajdującym się na cmentarzu Zasanie w Przemyślu przy ul. Bolesława Śmiałego.

więcej informacji: http://www.przemysl.pl/bip/zamowieni...ugi/24769.html
#15
Znamy wyniki kwesty na zabytkowe nagrobki w Przemyślu

Nowiny, 2014.11.06
Autor: Norbert Ziętal

29 400 złotych udało się zebrać podczas trzydniowej kwesty. Dodatkowy dochód, czyli 1500 złotych, pochodzi ze sprzedaży 150 płyt "Przemyskie cmentarze”.

Organizatorem kwesty, która odbywała się do 31 października do 2 listopada, było Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Włączyło się 392 wolontariuszy.

- Znaczący udział w tegorocznej kweście miała młodzież i nauczyciele przemyskich szkół średnich, którzy już w połowie października zadeklarowali swój akces w zbiórce - mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPRPiR.

Każdego roku rozliczają się z zebranej kwoty

Każdego roku, zwykle w październiku, działacze TPPiR rozliczają się z zebranych pieniędzy w poprzednim roku i wykonanych prac.

- W 2014 roku Komitet Ochrony Starych Cmentarzy przy TPPiR, z pieniędzy zebranych w kweście w 2013 roku, z dofinansowaniem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz miasta Przemyśl, przeprowadził konserwację pięciu nagrobków - informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Odrestaurowane zostały mogiły Felicji Hieronimowej księżnej Lubomirskiej zmarłej w 1930 roku oraz Klotyldy z Rollów Weinigerowej, kurierki Rządu Narodowego, uczestniczki Powstania Styczniowego, zmarłej w 1908 roku. Ponadto nagrobek Ludwiki Neusserowej zmarłej w 1868 roku i Roberty z Neusserów Pragłowskiej zmarłej w 1883 roku. Grób Jana Konrada Adelmana, sędziego, działacza społecznego, pierwszego prezesa Przemyskiego Towarzystwa Dramatycznego, który zmarł w 1883 roku. Również grób familijny rodziny Neurwirth z II połowy XIX wieku.

Plany remontów cmentarnych w 2015 roku

Z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty, w 2015 roku odrestaurowane będą nagrobki na polach 19, 18 i 16, znajdujących się w pobliżu kaplicy.

- To mogiły nie tylko cenne ze względów architektonicznych. Są to groby osób zasłużonych dla Przemyśla i regionu - twierdzi Wołczyk.

Tradycja kwestowania przed przemyskim cmentarzami sięga 1978 roku. Wtedy przy TPPiR powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Przewodniczył mu sędzia Antoni Rachwał. Po jego śmierci akcję przerwano. Od 2005 roku kwesty organizuje Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 TPPiR.




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości