Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Największy dzwon w Polsce na milenium 2000
#1
Bardzo mało osób o tym wie, ale w 2000r. z okazji "milenium 2000" w Przemyślu miał powstać zamiast Krzyża Zawierzenia największy dzwon w Polsce jak nie na świecie. Projekt miał zapewnione wsparcie finansowe od ONZ, dzwon miał być wykonany odrazu na kopcu (byłby zbyt duży, aby go transportować itp. "jednorazowa" odlewnia miała powstać na kopcu). Dla ciekawskich projekty tego dzwonu i całej inwestycji istnieją, prawdopodobnie ma je ktoś z odlewni dzwonów przy Słowackiego (odlewnia Felczyńskich o ile sie nie myle). Nie pamiętam dokładnej wagi dzwonu, ale to było coś grubo ponad 20 ton, w każdym bądź razie miał być słyszalny we Lwowie i Rzeszowie!

Może tak by wrócić to tego i coś z tym zdziałać, jak myślicie?Cool
#2
Niesamowite na pewno szybko stałby się miejskim symbolem i to dużo ciekawszym niż krzyż , z tą słyszalnością w Rzeszowie i we Lwowie to naprawdę rewelacja Smile . Wyobrażam sobie Rzeszowiaków lub Lwowiaków głowiących się "skąd ten dźwięk? " Może najpierw warto postarać się o jakieś bardziej szczegółowe dane z odlewni . Rewelacyjna idea !
#3
Wiem tyle, że miał być największym dzwonem w Polsce, wspólfinansowanym przez ONZ, zrobiony tam na miejscu, słyszalny we Lwowie itd. No i z tego co wiem pomysł nie wypalił, ponieważ oczywiście komuś na górze coś zaczęło nie pasować znając życie pewnie trzeba było dołożyć troche kasy od miasta i już pomysł przestał być interesujący. Druga możliwość to to, że ktoś zadecydował, że pomnik Jezusa będzie lepszą propozycją.
#4
Jak słyszalny we Lwowie i Rzeszowie to współczuję przemyskim uszom i szybom w domach. Smile
#5
(02-12-2012, 12:35)Kostek napisał(a): Jak słyszalny we Lwowie i Rzeszowie to współczuję przemyskim uszom i szybom w domach. Smile

Ciężko mi uwierzyć, żeby był słyszalny na takie odległości... Ale w sumie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, przede wszystkim wiatr wiejący ku jednemu z tych miast, to na pewno byłoby to możliweBig Grin Mega!
#6
O kurcze, też nie wiedziałem o tym, REWELACJA POMYSŁ! To by była niesamowita atrakcja i fantastyczny symbol miasta!

Można spróbować ożywić ten pomysł w związku z jakąś poważną ogólnopolską rocznicą np. na 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 r. czy na 1050-lecie chrztu Polski (2016 r.).

Spunky, masz jakikolwiek ślad, kto się zajmował tematem? Ja mogę się przejść do Odlewni Dzwonów, może będą skłonni porozmawiać i coś więcej powiedzieć...
#7
Cytat:Romowie zbierają pieniądze na "Dzwon Pielgrzyma". Potrzebują 80 milionów złotych

Polscy Romowie rozpoczynają akcję charytatywną, której celem jest zebranie funduszy na sfinansowanie budowy ważącego 27 ton "Dzwonu Pielgrzyma". W ten sposób Romowie pragną uczcić 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.
Pieniądze będą zbierane na koncertach Europejskiej Orkiestry Cygańskiej, którą poprowadzi światowej sławy wirtuoz skrzypiec Miklosz Deki Czureja. Pierwsza kwesta i pierwszy z cyklu kilkudziesięciu koncertów odbędzie się w poniedziałek w Koninie. Kolejne zaplanowano w Jarocinie (wtorek), Rawiczu (środa), Kaliszu (czwartek), Ostrowie Wlkp. (piątek). W Wągrowcu i Pile Orkiestra wystąpi 14 i 15 lutego, a w marcu zagra we wszystkich miastach wojewódzkich. Planowane są także koncerty zagraniczne.

Impresario Orkiestry Jerzy Jernas poinformował, że kwesta na dzwon będzie prowadzona przez kilka lat i wesprą ją także Romowie z innych państw. Według Jernasa, dzwon zawiśnie w kościele parafialnym w Białężynie, który znajduje się na Szlaku Cysterskim. Dodał, że akcja odbywa się za zgodą hierarchii kościelnej, w tym samego prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

Organizatorem akcji charytatywnej jest Fundacja "Bahtałe Roma" ("Szczęśliwi Cyganie"). Prezes jej zarządu Anna Markowska powiedziała, że dzwon zostanie odlany w Przemyślu, a jego koszt wraz z wykupieniem terenu oraz budową dzwonnicy wyniesie 60-80 mln zł. Jernas podkreślił, że Romowie są trzecim narodem, który najbardziej ucierpiał podczas II wojny światowej. Według niego, ponad 50 proc. Romów zostało wówczas zamordowanych w hitlerowskich obozach zagłady i łagrach na Syberii. W większości byli to chrześcijanie.

Źródło: http://www.wprost.pl/ar/230427/Romowie-z...w-zlotych/

Podobna inicjatywa, tylko ten dzwon, jeżeli powstanie, nie będzie rozbrzmiewał z przemyskiego wzniesienia. Byłby natomiast odlany w Przemyślu Smile
#8
(02-12-2012, 15:45)guteq napisał(a): O kurcze, też nie wiedziałem o tym, REWELACJA POMYSŁ! To by była niesamowita atrakcja i fantastyczny symbol miasta!

Można spróbować ożywić ten pomysł w związku z jakąś poważną ogólnopolską rocznicą np. na 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 r. czy na 1050-lecie chrztu Polski (2016 r.).

Spunky, masz jakikolwiek ślad, kto się zajmował tematem? Ja mogę się przejść do Odlewni Dzwonów, może będą skłonni porozmawiać i coś więcej powiedzieć...

Jak dobrze pamiętam to Pan Witold Sobol między innymi się tym zajmował.

http://dzwonyprzemysl.pl/




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości