Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice
#1
Cytat:
Sukces polskich i ukraińskich samorządów – przejście graniczne Malhowice-Niżankowice coraz bliżej


W czwartek 11 października br. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wziął udział w uroczystościach z okazji wydania stutysięcznego zezwolenia MRG, które odbyły się w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Podczas spotkania poświęconego funkcjonowaniu Umowy o Małym Ruchu Granicznym Ambasadorowie Polski i Ukrainy Henryk Litwin oraz Markijan Malski poinformowali, iż sukcesem zakończył się pierwszy etap starań o budowę przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowicach. W ostatnich dniach notę dyplomatyczną w tej sprawie w Kijowie podpisały władze Ukrainy. Ambasador Litwin poinformował, iż działania MSZ w tej sprawie w chwili podpisania noty zakończyły się. Dodał, iż dalsze działania związane z realizacją przedsięwzięć związanych z uruchomieniem przejścia są po stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla podkreślił, iż jest to niewątpliwy sukces wieloletnich starań władz samorządowych po obu stronach granicy. W ubiegłym roku Prezydent Miasta Przemyśla oraz Starosta Powiatu Przemyskiego przekazali stronie ukraińskiej podpisy zebrane w Malhowicach podczas odbywających się w ubiegłym roku Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa. Podczas tegorocznej edycji imprezy podpisany został list intencyjny, który symbolicznie zakopany został przy słupie granicznym 480 gdzie w przyszłości mamy nadzieję powstanie długo oczekiwane przejście graniczne.

W wydarzeniu tym udział wzięli samorządowcy z Polski i Ukrainy, przedstawiciele służb celnych, straży granicznej . Punktem kulminacyjnym było uroczyste wręczenie stutysięcznej Karty Małego Ruchu Granicznego.

źródło: przemysl.pl
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#2
No i dobrze, teraz trzeba mieć nadzieję, że miastu uda się zdobyć pieniądze na brakującą część obwodnicy od Lwowskiej do Słowackiego. Trzymajmy kciuki!
#3
W końcu zielone światło w tunelu. Można powiedzieć – nareszcie. Dużo osób traciło już nadzieję. Nowa perspektywa dla naszego miasta (chociaż ostatniej porażki z Zagórzem w tle, lepiej nie komentować). Może na terenie SSE powstanie wielki bazar?Big Grin Na widoczne efekty – mknące samochody w kierunku nowego przejścia, poczekamy pewnie kilka dobrych lat.
#4
(12-10-2012, 17:39)jotbe napisał(a): No i dobrze, teraz trzeba mieć nadzieję, że miastu uda się zdobyć pieniądze na brakującą część obwodnicy od Lwowskiej do Słowackiego. Trzymajmy kciuki!

Ponoć już zdobyli ok. 100 mln złotych prosto z Ministrestwa Rozwoju Regionalnego.
#5
Już tyle straconych lat ale miejmy nadzieję, że Panu Chomie uda się dopiąć do rozpoczęcia inwestycji.Z całego serca jemu i nam tego życzę.To przejście bardzo umożliwiłoby kontakt pomiędzy obu narodami.Życzę sukcesu !!!!
#6
Jak coś to bardziej wójt Kowalski..
#7
Wojewoda Chomycz- Śmigielska podsumowuje rok
Powoli dobiega końca rok 2012. Ostatnie dni grudnia to dobry czas na jego podsumowanie. Jaki był dla naszego regionu? Z perspektywy wojewody podkarpackiego, Małgorzaty Chomycz – Śmigielskiej był rokiem spokojnym. „Ominęły nas klęski żywiołowe” – mówiła 27 grudnia na antenie Radia Via.

Województwo podkarpackie zdało egzamin z przygotowań do największej krajowej imprezy sportowej EURO 2012. „Udało się efektywnie zmodernizować przejścia graniczne – odprawy kibiców odbywały się na bieżąco” – podkreśliła wojewoda Chomycz – Śmigielska. Sukcesem było również utworzenie na bazie bieszczadzkiej grupy GOPR Formacji Obrony Cywilnej. „To ewenement w skali całego kraju. Dzięki temu, GOPR będzie do dyspozycji wojewody w sytuacjach kryzysowych” – mówiła.

Pytana o to, czego nie udało się zrobić w mijającym roku, wojewoda powiedziała: „Ciągle mamy w budowie autostradę A4. Na to, że nie udało nam się jej zakończyć w roku bieżącym, wpłynęło wiele czynników, m.in. powódź, problemy firm, które realizowały tę inwestycję oraz ogrom tej inwestycji”. Mówiąc o planach na 2013 r., wojewoda podkarpacki Małgorzaty Chomycz – Śmigielska wskazała dokończenie budowy przejścia granicznego w Budomierzu, jak również przygotowanie projektu budowy nowego przejścia granicznego w Malhowicach w powiecie przemyskim.

za http://www.radiovia.com.pl/aktualnosci/4...mowuje-rok
#8
(10-01-2013, 14:11)Hamster napisał(a): Załączyłbym tu zeskanowany artykuł, ale nie wiem czy tak można?
Dawaj, nie krępuj się... podaj tylko źródło informacji na końcu...

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#9
Kurcze, mnie ten nius cholernie cieszy, ale czegoś mi brakuje - rewitalizacji linii do Niżankowic. Mam nadzieje, że kolejnym etapem rozbudowy przejścia granicznego będzie właśnie wykorzystanie infrastruktury kolejowej i udostępnienie jej dla komunikacji pasażerskiej i towarowej.
#10
Szkoda, że przejscie jednak nie bedzie obslugiwalo TIRów. Bylaby ciekawa trasa w kierunku Sambora->Drohobycza a w koncu na trase Lviv-Chop.




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości