Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wieści z przemyskiej podstrefy ekonomicznej
#1
W tym wątku będziemy wrzucać ogólne informacje związane z inwestorami w strefie i wszystkim co się z nią ogólnie wiąże. Poprzedni wątek "Podstrefa ekonomiczna" dotyczy tylko jej uzbrojenia i zostaje przeniesiony do działu 'inwestycje zakończone'.

---

Wątek rozpoczynamy od niezbyt dobrej informacji: kolejny przetarg na zakup gruntów w strefie niestety, ale nie wyłonił inwestora. Mam nadzieję, że następny przetarg okaże się szczęśliwy dla strefy kiedy do inwestorów dotrze wieść o uzbrojeniu naszej strefy.
#2
Przemyślowi nie udało się zatrzymać japońskiego inwestora

Nowiny, 2012.10.10
Autor: Norbert Ziętal

- Jak to się dzieje, że duża zagraniczna firma rezygnuje z Przemyśla a wybiera na inwestycję miasto znacznie gorzej położone i skomunikowane. Gdzie jest błąd? - dziwi się Czytelnik. - Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zatrzymać tego inwestora - bronią się władze Przemyśla.

W lipcu w Przemyślu gościł ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Prezydent miasta zaprezentował mu m.in. przemyską podstrefę, ale równocześnie w mediach pojawiła się informacja, że "władzom miasta nie udało się zatrzymać inwestora". Chodziło o TRI Poland.

To wywodzący się z Japonii ogromny producent części samochodowych. Kilka dni temu pojawiły się informacje, że firma za 600 tys. złotych kupiła działkę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Zagórzu, koło Sanoka. Zamierza tutaj wybudować nowy zakład, który docelowo ma zatrudniać około 300 osób.

Wywołało to zdziwienie przemyślan.

- Przecież mamy niemal wszystkie atuty. Autostrada, granica, uzbrojona strefa, jedna obwodowa jest już gotowa, budowa drugiej wkrótce ruszy. Wyjaśnijcie co się stało - proponuje Czytelnik.

Zawrzało na lokalnych portalach internetowych. - Dlaczego inwestor wybrał Zagórz a nie Przemyśl? - dopytuje jeden z forumowiczów.

- Robiliśmy bardzo wiele, aby ta firma zainwestowała u nas. Niestety, nie udało się. Byliśmy jedną z wielu potencjalnych lokalizacji inwestycji i z tego co wiem, znaleźliśmy się nawet w ścisłym finale. Jednak decyzja prywatnej firmy była taka a nie inna i musimy to uszanować - mówi Wojciech Błachowicz, zastępca prezydenta Przemyśla.

Część naszych rozmówców wskazywała wiele problemów, które rzekomo miały zniechęcić Japończyków.

- Chodziło o wykonanie nowego przyłącza energetycznego. Koszty miało ponieść miasto, ale nie chciało tego zrobić. I o to rozbiła się sprawa - twierdzi przemyślanin. Przemyski radny powiedział nam, że jedną z przyczyn podjęcia negatywnej decyzji były wyniki badań terenu. - Podobno wyszło z nich, że w naszej strefie woda stoi 300 dni w roku - mówi.

- Nie jest to prawda. Inwestor zgłaszał, że będzie potrzebował dość dużo energii i pytał, czy będzie to wykonalne dla tej inwestycji. Szybko, ze spółką energetyczną ustaliliśmy, że tak. Miasto miałoby ponieść stosunkowo niewielkie koszty tej inwestycji i bylibyśmy w stanie wygospodarować taką kwotę w budżecie - mówi Błachowicz.

Okazuje się, że częściowo prawdziwa jest informacja o niedoskonałości terenu.

- Wykonalibyśmy odwodnienie terenu, rozmawialiśmy już w tej sprawie z wojewódzkim zarządem melioracji. Problemem jest nośność gruntu w pewnych rejonach strefy. Mogą tam stanąć lekkie konstrukcje. Cięższe muszą być wybudowane na palach. Wykonaliśmy badania geologiczne i informacje o nich przekazaliśmy inwestorowi - twierdzi Błachowicz.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Przemyśl znalazł się w ścisłej czołówce planowanych lokalizacji. W czerwcu było już wiadomo, że nie zostanie wybrany. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że wybór padł na Zagórz.

- Bardzo się przy tej sprawie napracowaliśmy. Wielokrotnie dzwoniliśmy do firmy TRI Poland dopytując, czy nie potrzebują jeszcze jakiś informacji lub analiz. Szczerze mówiąc, momentami byliśmy nawet natrętni, ale bardzo nam zależało - twierdzi wiceprezydent.

W powstałej w 2006 roku przemyskiej podstrefie ekonomicznej na razie zainwestował tylko jeden podmiot. Miejscowy producent okien REM II, który będzie tutaj produkował okna pod nową marką Hensfort. Jednak do Urzędu Miasta kierowanych jest wiele zapytań. Prawdopodobnie na przełomie roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na sprzedaż działek.
#3
Przedsiębiorcy z Dalekiego Wschodu przyjechali do Rzeszowa dzięki unijnemu programowi Rozwój Polski Wschodniej z bardzo konkretnymi propozycjami.

Do Rzeszowa przyjechali przedstawiciele dziesięciu koreańskich firm z Korei Południowej, między innymi motoryzacyjnych, biomedycznych, chemicznych i z sektora IT. Wszyscy szukają terenów inwestycyjnych w tej części Europy. Podkarpacie jest jednym z pięciu województw Polski Wschodniej, które chcą ich przekonać, że inwestowanie właśnie tu - to może być bardzo dobra decyzja. Stąd prezentacje specjalnych stref ekonomicznych i szczegółowe dane o terenach inwestycyjnych i kolejnych firmach, które zdecydowały się rozpocząć działalność właśnie na Podkarpaciu. Firma ChanYong Parka rozważa na przykład możliwość otwarcia tu bazy operacyjnej na Europę Wschodnią. I choć to pierwsza taka wizyta koreańskich biznesmenów na Podkarpaciu, gospodarze są dobrej myśli. Delegacja z Korei Południowej odwiedziła wszystkie województwa Polski Wschodniej. W każdym z nich oprócz oficjalnych spotkań i prezentacji były też bezpośrednie spotkania z polskimi przedsiębiorcami. I to one przede wszystkim dają szansę na konkretne decyzje, kontrakty i inwestycje.

źródło:www.tvp.pl/rzeszow/aktualnosci

Szerzej o tym było we wczorajszych aktualnościach. Wśród osób zebranych na tym spotkaniu można było dostrzec naszego wiceprezydenta Wojciecha Błachowicza. To pokazuje, że władze coś w sprawie strefy robią. Miejmy nadzieje, że to spotkanie przyniesie korzyści dla Przemyśla.
#4
Przeczytane w sieci: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/rze...omosc.html ... a u nas dalej wiatr smętny wieje ...
#5
Cytat:Współpraca z PAIiIZ z miastami. Tylko prezydenckimi

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zawarła w ostatnich latach porozumienia o współpracy z wieloma miastami. Wśród nich są Rzeszów, Krosno i Tarnobrzeg. Współpraca ma na celu promocję gospodarczą i promocję napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Jednak jak w tym tygodniu poinformowała Agencja, ze względu na coraz większe zainteresowanie samorządów porozumieniami o współpracy z PAIiIZ i obowiązki dla niej wynikające, można w pełni zagwarantować wszystkim partnerom jednakowo wysokiego standardu obsługi.

- Z niezwykłą starannością podchodzimy do realizacji swoich zobowiązań, dlatego też podjęliśmy decyzję o ograniczeniu liczby podpisywanych porozumień do miast prezydenckich - informuje .
Źródło: http://gospodarkapodkarpacka.pl/news/vie...zydenckimi

A nasz wspaniały prezydent przy każdej możliwej okazji zapewnia, że czynione są zabiegi mające na celu przyciągnięcie zewnętrznego inwestora... Jeżeli chodzi o np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to w województwie Podkarpackim istnieją trzy: oczywiście Rzeszów oraz Tarnobrzeg i Stalowa Wola. Ww. inicjatywa również przekracza możliwości włodarzy naszego Miasta.
To jeszcze podam link do aktualnych statystyk stopy bezrobocia w naszym województwie: http://www.wup-rzeszow.pl/files/287_Podk...0_2012.pdf
Można ponadto sprawdzić bezrobocie w samych miastach typu Mielec czy Dębica żeby mieć jeszcze bardziej przygnębiający obraz Przemyśla w tle tych statystyk.
Przez ostatnich 10 lat Przemyśl jako stolica podregionu przemyskiego nie była prorozwojowym ośrodkiem i, jak wszyscy pewnie wiedzą, pod względem PKB na mieszkańca podregion przemyski jest na ostatnim miejscu w Polsce.

Podsumowanie dziesięciolecia rządów p.Chomy winno być zatem artykułowane:

Stracona dekada nieudolnych rządów prezydenta Chomy

Dziękujemy Panie prezydencie!
#6
Niestety wiele osób nie rozumie , że nowe chodniki , kilka marketów , galeria i ważna ale mocno spóźniona droga obwodowa to wcale nie umiejętne zarządzanie miastem.
#7
Głosowałem na niego, ja i moja rodzina, i znajomi , przyjaciele itd.itp. Sorry, Panie Prezydencie, ale juz na Pana głosować nie będę.Pan siedzi na tyłku i nic nie robi. To co kolega wcześniej wspomniał, to prawda. Przykre , ale prawdaSad
#8
(01-12-2012, 11:40)Don napisał(a):
Cytat:Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zawarła w ostatnich latach porozumienia o współpracy z wieloma miastami. Wśród nich są Rzeszów, Krosno i Tarnobrzeg.
(...)
Jeżeli chodzi o np. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to w województwie Podkarpackim istnieją trzy: oczywiście Rzeszów oraz Tarnobrzeg i Stalowa Wola.

I efekty widać - Rzeszów kwitnie, tarnobrzeska strefa przyciąga wielkie inwestycje w TBG i Stalowej, Krosno też daje sobie radę, a u nas... wielkie nic w gospodarce!

Informacja o wyłączności dla miast prezydenckich są bardzo wyraźnym sygnałem - jeśli Prezydent nie jest sam w stanie tego zrozumieć, to trzeba go skłonić do współpracy z PAIiIZ i zawarcia umowy, bo miast prezydenckich mamy w Polsce zaledwie 107, a na Podkarpaciu tylko 6 (oprócz 4 wymienionych powyżej jeszcze tylko Mielec i Przemyśl - przy czym Mielec radzi sobie doskonale).

(wystarczy przeczytać http://biznes.pl/magazyny/przemysl/paiii...detal.html i http://www.paiz.gov.pl/strefa_inwestora/sse/tarnobrzeg by przekonać się, że inwestorzy są a sama tarnobrzeska strefa działa, tyle że nie w P-ślu)

Naprawdę, chyba nikomu (oprócz Pana Prezydenta...) nie trzeba tłumaczyć że galeria handlowa, aquapark czy kino - choć potrzebne - nie przyczyniają się do gospodarczego rozwoju miasta... żeby wydać w tych "przybytkach" pieniądze, ludzie muszą najpierw mieć gdzie je zarobić!
#9
Dobra informacja: Urząd Miasta wziął sobie do serca wielokrotnie poruszany przez nas problem braku komórki w ramach urzędu, której zadaniem byłaby promocja gospodarcza miasta oraz profesjonalna obsługa inwestorów. Niedawno magistrat ogłosił konkurs na stanowisko "Podinspektora - Stanowisko ds. promocji gospodarczej miasta - w Wydziale Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu" (http://www.przemysl.pl/bip/tablica_oglos...22757.html). Wśród zadań wykonywanych na tym stanowisku będzie:

1) współpraca z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. w zakresie prowadzenia Punktu Obsługi Inwestorów,

2) uczestnictwo w procesie obsługi inwestorów zagranicznych i krajowych zainteresowanych podjęciem działalności gospodarczej na terenie miasta lub inwestujących w regionie,

3) współpraca ze Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną „EURO-PARK WISŁOSAN”,

4) kojarzenie partnerstwa gospodarczego, w tym z udziałem podmiotów zagranicznych,

5) przygotowanie i realizacja projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej wspierających rozwój gospodarczy regionu.

Co prawda nadal nie wydzielono jednostki organizacyjnej, którą byłoby np. Biuro Obsługi Inwestora z profesjonalnie przygotowaną kadrą, ale przynajmniej wiadomo już z kim ma się kontaktować inwestor w razie, gdyby chciał u nas zainwestować swoje pieniądze. Dotychczas był to problem. Trzymajmy kciuki, aby konkurs wgrała osoba kompetentna, która poważnie będzie traktowała swoje obowiązki, a dzięki jej kreatywności i zapale do pracy pozytywnie wpłynie na gospodarczą sytuacja naszego miasta. Biada, jeśli ten konkurs przed jego ogłoszeniem został już rozstrzygnięty. Trzeba tę sprawę monitorować.
#10
Ja dodam (bo nie wiem czy wszyscy wiedzą), że dzisiaj upływa termin składania ofert na zakup działek w naszej strefie. Komisyjne otwarcie kopert nastąpi 22 stycznia o godz. 11.00.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości