Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl
Cytat:Zbiórka na ratowanie fortu Salis Soglio w Jaksmanicach w gm. Medyka

[Obrazek: 582c34af1cccf_p.jpg?1479396533]

[Obrazek: 582c34c998be8_p.jpg?1479396534]

[Obrazek: 582c34e656031_p.jpg?1479396535]

Każdy może wspomóc akcję odnowienia Fortu I Salis Soglio w Jaksmanicach w gm. Medyka, poprzez kupno cegiełki. Można je nabyć w kilku punktach w Przemyślu.

Akcja odnowienia fortu Salis Soglio, z okresu I wojny światowej, prowadzona jest z inicjatywy Stowarzyszenia 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego.

Odsłonili i zabezpieczyli oryginalny bruk

- Prace rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Członkowie stowarzyszenia wysprzątali obiekt, wykosili trawę, wycięli krzaki a także tymczasowo zabezpieczyli miejsca niebezpieczne. W trakcie prac porządkowych okazało się, że na terenie przedniego dziedzińca fortu wyłania się oryginalny bruk. Stowarzyszenie, po uzyskaniu stosownych pozwoleń, przeprowadziło prace związane z odsłonięciem bruku i udrożnieniem kanałów burzowych - informuje Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Kolejnym etapem, bardzo ważnym, jest zabezpieczenie bramy wjazdowej fortu. Spoiny i cegły tej bramy odwarstwiają się. Obiekt porasta dzika roślinności, które potęguje degradację. Na terenie fortu zostało zauważone odwarstwienie się muru oporowego od stropu budynku, w górnej części bojowej fortu. Eksperci są zdania, że w niedalekiej przyszłości odwarstwienie może doprowadzić do całkowitego zawalenia ściany.

Cegiełki można kupić w czterech punktach Z tych powodów konieczne są prace remontowe, które zabezpieczą fort przed dalszym niszczeniem oraz stworzą bezpieczniejsze warunki dla osób zwiedzających ten obiekt. W zebraniu pieniędzy na ten cel ma pomóc zbiórka pieniędzy, poprzez cegiełki.

Można je kupić w czterech punktach w Przemyślu. Muzeum Twierdzy Przemyśl przy ul. Katedralnej 6, Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego „Port Przemyśl”, przy Rynek 16, Biuro Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, przy ul. Kościuszki 7 oraz w Punkcie Informacji Turystycznej, Brama Sanocka Dolna, przy ul. Sanockiej 19.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych

Fort Salis Soglio jest jednym z ładniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Twierdzy Przemyśl. To w jego scenerii swój teledysk nagrywał muzyk Ray Wilson. Fort był także tematem najnowszego programu Bogusława Wołoszańskiego „Tajna historia XX wieku”.

Obiekt nie został objęty praca w ramach niedawnych remontów prowadzonych za pieniądze z Unii Europejskiej.

Nowiny24.pl
po ile cegiełki ?? Jest możliwość wpłacania środków na konto ?




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości