Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
propozycje rozwojowe
#1
ponizej kilka niezaleznych watkow dotyczacych mozliwych dzialan organizacyjnych i marketingowych:

1. akcja informacyjna zwiazana z mozliwymi dofinansowaniami remontow kamienic srodmiescia z programu rpo, forma promocji: ulotki rozdawane wlascicielom kamienic z wyliczeniami inwestycji, wywiady z tymi "ktorym sie udalo", szerszy material na forum, efekty dzialan rewitalizacyjnych widac na ul kazimierzowskiejw rejonie kawiarni mala czarna, podobnie moglyby wygladac cale ciagi ulic w przemyslu, akcja moglaby byc z zalozenia nakierowana na masowe pisanie wnioskow przez wlascicieli kamienic wg dobrze ustalonego planu, inicjatywa mialaby na celu zainicjowanie boomu rewitalizacyjnego wsrod wlascicieli kamienic w miescie,

2. za ok 6 lat przypadnie 1000 rocznica udokumentowanej bytnosci zydow na terenach polski, wladze miasta prawdopodobnie uregulowaly juz kwestie wlasnosciowe rejonu placu rybiego, oby planujac budowe parkingu w tym miejscu nie wcielono w zycie kolejnego minimalistycznego fatalnego pomyslu, na forum prezentowano juz mozliwe historyczne zagospodarowanie tego terenu lokujac w podziemiu wielkopowierzchniowy parking, np w rejonie ul jagiellonskiej ekspozycje reliktow murow obronnych a strefe nadziemna zabudowac obiektami nawiazujacymi do przeszlosci tego miejsca w postaci np parku historycznego ze wspolczesnym przeznaczeniem na np centrum kultury zydowskiej, restauracje zydowskie, hotele, muzem getta przemyskiego itp. na jednym z wpisow pojawily sie glosy srodowiska zydowskiego wywodzacego sie z przemysla, prawdopodobnie nietrudno byloby powolac grupe inicjatywna polsko-zydowska realizujaca projekt rewitalizacji tego miejsca przed jubileuszem 1000 lat bytnosci zydow w przemyslu

3. wladze miasta po odwolaniu pomyslu przebudowy rynku wskazaly na koniecznosc wykonania prac archeologicznych, ktore moglyby wskazac dalsze kierunki dzialan rewitalizacyjnych, bez watpienia celowym byloby polaczenie prac archeologicznych w rejonie starego ratusza z rejonem kosciola dominikanow, wowczas dwa najstarsze obiekty rynku mialyby konieczne rozpoznanie archeologiczne, moze frp widzialoby mozliwoscs zaapelowania do prezydenta w tej sprawie.

4. w jednym z ostatnich numerow naszego przemysla ukazano historyczne zdjecie rejonu placu na bramie z widocznymi dobrze znacznych rozmiarow reliktami bramy lwowskiej, byc moze udaloby sie opracowac pomysl wykonania przejscia pieszego podziemnego pomiedzy wylotem ul kazimierzowskiej i rejonem kosciola reformatow przez brame lwowska, przejscie byloby bezkolizyjne z ruchliwym ciagiem drogowym z jednoczesna ekspozycja bramy lwowskiej, uklad komunikacyjny bylby podobny do krakowskiego ciagu od bram florianskiej do rynku z ta roznica iz bieglby na swym odcinku pod ziemia,

wskazane wyzej inicjatywy sa tematami do dyskusji i ewentualnego podjecia przez frp
#2
Moim zdaniem wszystko fajne. Podobnie jak codowi szczególnie przypadł mi do gustu pomysł numer 4, na prawde superSmile

P.S. Mógłbyś podesłać skan tego zdjęcia obrazującym pl. na bramie?
Jestem ciekaw jak wyglądał plac ze szczątkami bramy lwowskiej.
#3
niestety juz nie mam tego numeru naszego przemysla z zamieszczonym zdjeciem z lat 20-tych gdzie prawdopodobnie przy okazji przebudowy ciagu drogowego i niwelacji terenu odslonieto spory kawalek oryginalnych murow bramy, trzeba pamietac ze poziom podloza kosciola reformatow byl orientacyjnie poziomem 0 umocnien miejskich jesli nie brac pod uwage malego cieku wodnego plynacego rownolegle do morow w kierunku sanu. zainteresowane osoby odsylam do Pana Blonskiego autora tekstu z zamieszczonym zdjeciem reliktow bramy lwowskiej lub czytelni gdzie mozna przegladnac archiwalia pisma, jesli sie nie myle byl to numer drugi lub trzeci wstecz. I uweaga szerszej natury, prosze zobaczyc jak sprawnie dzialaja obecnie gospodarze katedry gdzie sciagajac srodki unijne zorganizowali dwa bardzo atrakcyjne tematy: wieza widokowa oraz rozpoczete juz prace nad reliktami rotundy mikolaja. Podobnie - tak uwazam - znalazloby sie wiele osob, wlascicieli nieruchomosci ktore wysuplalyby fundusze czywrecz wziely kredyty aby zyskac dofinansowanie z unii i diprowadzic do wstanu wyjsciowego elewacje kamienic, trezba aby tym sie ktos solidnie zajal, rozpracowal temat, przygotowal material instruktarzowy, wykonal wycene przykladowa, przeprowadzil rozmowe z kilkoma osobami ktore juz przez to przeszly czy wrecz powolano biuro koordynacji takich wnioskow aby to mialo skale masowa, ten program bez watpienia w pierwszej kolejnosci dotyczylby scislego srodmiescia ale moglby tez obejmowac cenne obiekty architektoniczne oddalone od centrum.
#4
Mądrze prawisz, UM mógłby powołać specjalną komórkę, która współpracowała by z właścicielami zabytków, w końcu byłby to wspólny interes.
#5
co do propozycji nr 2, to myślę, że dobrym miejscem na to centrum kultury żydowskiej mogłaby być synagoga przy Unii Brzeskiej. I tu przydałaby się ta komórka o której mówi Drift
#6
Pomysły znakomite, zwłaszcza spodobał mi się pomysł nr 1. Może przy okazji utworzenia specjalnej komórki w Urzędzie Miasta, warto byłoby powrócić do opracowanego kilka lat temu Programu Scenografii Miasta Przemyśla. Program nawiązujący do wizerunku miasta z początku XX w. zawiera m. in. koncepcje kolorystyczne elewacji kamienic, propozycje stylowych szyldów, witryn sklepowych itp. W sporej ilości remontów dobrze zwrócić uwagę na zachowanie spójnej estetycznej koncepcji.

Może również przy tej okazji warto powrócić do rozważanego jakiś czas temu projektu uchwały zakładającej w przypadku remontu zabytkowych kamienic ulgę w wysokości 50% kosztów remontu w podatku od nieruchomości. Podobne uchwały w Krakowie spowodowały w zeszłym, a zwłaszcza w obecnym roku istny boom remontowy. Może ewentualnie zaangażować miasto do finansowania stylowych witryn sklepowych, przy założeniu, że właściciel ponosi koszty remontu elewacji.

Jakkolwiek rozważając możliwości zaangażowania ze strony miasta, wydaje się, że pomoc w zakresie sporządzania skutecznych projektów unijnych i zorganizowania odpowiedniej kampanii informacyjnej w tym przedmiocie jest pomysłem najbardziej trafionym i przy odrobinie dobrej woli możliwym do zrealizowania.

Akurat dziś ukazał się w tym temacie interesujący artykuł w Gazecie Wyborczej:

Cytat:Boom na remonty zabytkowych kamienic

Gazeta Wyborcza, 2011.08.11
Autor: Dawid Hajok

Krakowski Rynek Główny wygląda dziś jak odmieniony. Efekty remontów kamienic widać na całym Starym Mieście, a także poza zabytkowym centrum. Wszystko za sprawą masowo odnawianych elewacji. Z każdym rokiem coraz więcej wspólnot ubiega się o bezzwrotne dotacje na remonty fasad.

Spacerując po Starym Mieście, na każdym rogu można natknąć się na budowlane rusztowania. To zasługa dotacji, o które mogą ubiegać się właściciele zabytkowych obiektów. I coraz śmielej z nich korzystają.

Żeby wygrać, trzeba grać

Na rosnące zapotrzebowanie rynku błyskawicznie odpowiedzieli przedsiębiorcy, mnożąc firmy, które oferują dziś kompleksową pomoc w skompletowaniu dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosku.

- Żeby wygrać, trzeba grać - rzuca Marek Legutko z firmy Zarządzanie Nieruchomościami MK-Stare Miasto Legutko-Szlązak, specjalizującej się w sporządzaniu wniosków o dotacje. Dzięki ich pomocy ze środków miasta i SKOZK remontowana jest dziś kamienica w narożniku ul. Sławkowskiej i Szczepańskiej, w której mieści się Restauracja pod Gruszą. Niebawem kolejne rusztowania staną przy budynku u wylotu ul. Brackiej do Rynku Głównego, gdzie mieści się Bank PKO, a także przy ul. św. Jana 14.

- Jeszcze rok temu zainteresowanie było mniejsze. Wspólnoty obawiały się zawiłych procedur i tomów dokumentacji. Odkąd zliberalizowano nieco zasady przyznawania dotacji, szczególnie jeśli chodzi o Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, okazało się, że blisko jedna czwarta kamienic Starego Miasta zasłonięta jest rusztowaniami. Aż serce rośnie, patrząc, jak pięknieją - dodaje Legutko. Zdradza, że jeszcze do niedawna sam nakłaniał wspólnoty, aby decydowały się na złożenie wniosków o dofinansowanie remontów. Dziś coraz śmielej to one zgłaszają się do niego.

Zdaniem Legutki w pół roku można zgromadzić wszelkie potrzebne dokumenty, a więc: projekt, kosztorys, program konserwatorski zatwierdzony przez konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę. - To niewiele, a korzyści mogą być ogromne - podkreśla.

SKOZK: zmiana myślenia o zabytkach

Tylko w 2011 roku SKOZK przyznał dotacje dla 30 inwestycji realizowanych w budynkach mieszkalno-usługowych. Większość remontów związana jest z elewacjami, ale są też naprawy dachów i zabezpieczenia statyki kamienic. Łączna wartość przyznanych dotacji 4,8 mln zł (daje to około 11% tegorocznych środków pochodzących z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa). - Od tego roku zmieniliśmy zasady przyznawania dotacji prywatnym właścicielom zabytkowych kamienic, wychodząc z założenia, że zabytek to zabytek - nieważne w czyich jest rękach. To wynik długiej dyskusji, która toczyła się w SKOZK od wielu lat. Ostatecznie zerwano z myśleniem, które obowiązywało jeszcze od czasu transformacji, aby wspierać głównie własność publiczną, zaś prywatna musi radzić sobie sama. To pogłębiało przepaść między najważniejszymi zabytkami a całym tłem - tłumaczy Marek Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

Najistotniejsza zmiana w przepisach to wprowadzenie w miejsce pożyczki zabezpieczanej wcześniej hipoteką zwykłej dotacji sięgającej 50% planowanej inwestycji. To ułatwia starania o dofinansowanie, szczególnie w przypadku, gdy nieruchomość miała kilku właścicieli. A tak jest najczęściej. Nowością jest też wprowadzony od tego roku zapis, że jeżeli wnioskodawca udokumentuje wykonanie inwestycji do trzech lat wstecz, to i na nie może otrzymać 50% dofinansowania. Czasem wystarcza to na całość planowanych prac.

Pomaga też gmina

Na tym nie koniec. O dotacje można ubiegać się też z budżetu gminy. Od 2006 roku udzielane są dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane prowadzone przy zabytkach. W celu zachęcenia właścicieli nieruchomości (zwłaszcza położonych w centrum miasta) do wykonywania remontów elewacji, Rada Miasta Krakowa podjęła w 2008 roku uchwałę o zwolnieniu od podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których wykonano remont elewacji. Uchwała przewiduje zwolnienie od podatku do wysokości 50% wydatków poniesionych w związku z remontem elewacji. Ulga przysługuje przez okres do pięciu lat podatkowych.

- Tylko w ramach ulgi podatkowej od nieruchomości za 2010 rok z pomocy gminy skorzystało już 144 kamieniczników oraz wspólnot mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 503 tys. zł - informuje krakowski radny Bogusław Kośmider, współautor pakietu uchwał elewacyjnych. - Zwolnienia są szczególnie korzystne dla właścicieli kamienic, w których znajdują się lokale użytkowe. Oni bowiem płacą najwyższe podatki - tłumaczy Kośmider i dodaje: - Być może w przyszłości powinniśmy pomyśleć o ukierunkowaniu pomocy magistrackiej na konkretne ulice, tak by odnawiać kompleksowo całe pierzeje.

Przemyśl oczywiście nie ma SKOZKu, ale warto wzorować się na gminnych rozwiązaniach.
#7
dzis (niedziela) ok poludnia w rejonie dolnego odcinka ulicy serbanskiej urwal sie z kamienicy kawal gzymsu. dla niezorientowanych informacja ze ok metr dalej jest oznakowane przejscie dla pieszych a bezposrednio w rejonie upadku gzymsu wejscie do sklepu. znajac zycie przyjedzie w tygodniu ekipa z zwyzka i poodtlukuje co bardziej wystajace elementy ornamentyki elewacji. I tak dalej do nastepnego przypadku az.....stanie sie nieszczescie, chyba najlepszym batem na takie igranie z ogniem byloby skladanie spraw w sadzie za niedopelnienie obowiazku utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym, nie bez winy jest tu tez miejcowa wladza swiadoma poglebiajacego sie zagrozenia budowlanego, dlatego bardzo dziwi brak zainteresowania rozwijania akcji remontow kamienic, brak wlasciwej kontroli nad odbiorem technicznym remontowanych ciagow komunikacji itd o ile wiem kazdy z urzednikow pensje dostaje regularnie a moze warto by poczuc smak zasilku dla bezrobotnych.
[Obrazek: Serbanska_odpadajacy_gzyms_1.jpg]

[Obrazek: Serbanska_odpadajacy_gzyms_2.jpg]




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości