Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-zagadka
#11
Dokładnie tak. Kamienica ta została wybudowana przez przemyskiego przedsiębiorcę, niejakiego Frenkla. Na jej budowę cegły sprowadzano aż ze samego Lwowa - tak mi powiedziała pewna osoba, która w tej kamienicy mieszka. Warto dodać, że nieopodal niej znajduje się willa Frenkla, w której obecnie mieści się bank ING, a za czasów Twierdzy Przemyśl siedziba Generała Kusmanka. Jeżeli kogoś interesuje jak wyglądało wnętrze przed wojną to odsyłam do Muzeum Historii Miasta Przemyśla w runku, tam podajże na drugim piętrze znajdują się fotografie ukazujące przepych w wystroju posiadłości Frenkla. Do niego też należał młyn parowy przy ulicy Mickiewicza, tak właściciela wspomina Feliks Mantel w "Wachlarzu wspomnień": "Właściciel Frenkel należał do postaci interesujących. Był Żydem, rotmistrzem armii austriackiej i wielkim przemysłowcem. Urzędnicy i robotnicy pracowali u niego przez dziesiątki lat i - w epoce kiedy jeszcze nikomu się nie śniło o ubezpieczeniach społecznych - otrzymywali emeryturę oraz świadczenia społeczne." Część zabudowań młyna spaliła się w wyniku pożaru, jaki wybuchł w młynie w 1936r. Do dnia dzisiejszego zachowała się jednak znaczna część zabudowy młyna, pomiędzy ulicami: Mickiewicza, Konarskiego i Dworskiego.

Kto wrzuca kolejną foto-zagadkę ? Tongue
#12
Wrzucam kolejną foto-zagadkę skoro nikt niczego nie zamieścił, szkoda. Mam nadzieję, że to się zmieni Smile

Na fotografii znajduje się wizerunek Matki Boskiej, z godłami pewnych państw. Jakich ?

Kolejnym pytaniem jest przy jakiej ulicy znajduje się kamienica z tymi płaskorzeźbami i kto był jej pierwszym właścicielem.

[Obrazek: pa090048.jpg]

[Obrazek: pa090047.jpg]
#13
(17-01-2011, 20:01)Kostek napisał(a): Na fotografii znajduje się wizerunek Matki Boskiej, z godłami pewnych państw. Jakich ?
Kolejnym pytaniem jest przy jakiej ulicy znajduje się kamienica z tymi płaskorzeźbami i kto był jej pierwszym właścicielem.
[Obrazek: pa090048.jpg]]

Polski i Litwy. Przy Grodzkiej, I właściciel - nie mam pojęcia.
Homo nulli coloris
#14
Gdybyś był na egzaminie, to za tę odpowiedź otrzymał byś tylko ocenę dobrą Tongue Tak, są to godła Polski i Litwy, a kamienica znajduje się przy ulicy Grodzkiej 19.

To teraz podpowiedź o pierwszego właściciela tej kamienicy:

Jego syn zasłynął jak tłumacz wszystkich dzieł Williama Szekspira na język polski, był profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, a po wojnie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za działalność niepodległościową został skazany w 1946 roku na 10 lat wiezienia. Zmarł w mokotowskim więzieniu w trakcie odbywania kary. Natomiast jego ojciec był wielkim przemyskim społecznikiem, z jego inicjatywy powołano do życia Stowarzyszenie Weteranów Powstania 1863, w 1884 roku stanął na czele nowo powołanego Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Za jego prezesury został wybudowany gmach Towarzystwa, który służy do dziś mieszkańcom Przemyśla – mieści się w nim obecnie Centrum Kulturalne. Dzięki jego społecznej inicjatywie położono na Wzgórzu Zamkowym kamień pamiątkowy, który poświęcono w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. O jego osobie mówił także dr Tomasz Pudłocki w jednym z odcinków Wakacyjnego Konkursu Historycznego organizowanego przez FRP.

To już wiecie o kogo chodzi ?
#15
dr Leonard Tarnawski, jego syn to Władysław
Wherever I May Roam
#16
(18-01-2011, 9:30)Nomad napisał(a): dr Leonard Tarnawski, jego syn to Władysław

Zgadza się, pierwszym właścicielem był dr Leonard Tarnawski, jego syn to Władysław.

O pierwszej postaci przeczytacie pod tym linkiem: http://www.przemysl24.pl/ludzie/doktor-l...awski.html

Jak wspomniałem wcześniej również o osobie dr. Tarnawskiego mówił dr Tomasz Pudłocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Wakacyjnym Konkursie Historycznym organizowanym przez FRP. Film ten publikuję niżej.

W jego drugiej części Pan Jacek Błoński z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej opowiada o zabawnej anegdocie pochodzącej z czasów Twierdzy Przemyśl a dotyczącej jej obrońców, którzy żartobliwie mówili, że są niczym mityczni, legendarni zdobywcy Troi. Jednak istniała pewna różnica między nimi. Jaka ? To wyjaśnia Pan Błoński w poniższym filmie.

[video]http://www.youtube.com/watch?v=kdh4W6hehIU[/video]

Natomiast potomku dr. Leonarda Tarnawskiego przeczytacie w tym miejscu: http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys..._Tarnawski
#17
No to kolejna foto-zagadka. Co to za budynki i gdzie się znajdowały?

[Obrazek: Foto_Kaserne.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#18
Są to koszary w Pikulicach Big GrinBig Grin
#19
Kostek jak zwykle czujny. Ja nie chwaląc się, też wiedziałem... Big Grin
#20
Tira obiecał, że do następnej zagadki, którą wrzuci doda "nie dotyczy Kostka" Big GrinBig Grin




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości