Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rewitalizacja Przemyskiej Starówki
#11
W zalaczniku na w.w stronie w .pdf jest tez na ostatnich stronach przedstawiony plan przyszlych inwestycji miejskich, z wyszczegolnieniem do poszczegolnych kamienic.
#12
(19-10-2009, 22:34)szeggy napisał(a): W zalaczniku na w.w stronie w .pdf jest tez na ostatnich stronach przedstawiony plan przyszlych inwestycji miejskich, z wyszczegolnieniem do poszczegolnych kamienic.

Dla tych, którym się nie chce szukać - tutaj
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#13
Dorzucam fotkę makiety przedstawiającej Rynek po rewitalizacji

[Obrazek: 8d3310d8b804e6f4.jpg]
A tu jeszcze koncepcja architektoniczno-urbanistyczna:

[Obrazek: d870aeaa4ac3cbf4.jpg][Obrazek: 22ac02e946779439.jpg]

[Obrazek: 1a864e3412332fdc.jpg][Obrazek: 2d312424e4848720.jpg]

[Obrazek: ad0fa05f5f6268ce.jpg][Obrazek: a79224cbe13abbf3.jpg]

[Obrazek: daa94bed4b3c92a5.jpg][Obrazek: 68abd4dba8fd7344.jpg]
[Obrazek: ae79110accfa4ce6.jpg][Obrazek: 83c09c1834b0dad5.jpg]

[Obrazek: 56979c1826eb480d.jpg][Obrazek: aae608e762d3749d.jpg]

[Obrazek: 1269c5f5e04fce0c.jpg][Obrazek: 1df1e38c22660faa.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#14
Cytat:Co dalej z Rynkiem w Przemyślu

Pochyłość, ukośne ścieżki, kocie łby, a nawet fontanna-niedźwiadek to elementy, które decydują o oryginalności przemyskiego Rynku i powinny zostać zachowane – twierdzą zwolennicy nawiązań do historii.

[Obrazek: bilde?Site=NW&Date=20091201&Category=PRZ...0&MaxW=500]
Rynek w Przemyślu posiada sporo oryginalnych elementów, które według wielu osób powinny zostać zachowane. M.in. pochyłość.

Inni proponują praktycznie całkowitą przebudowę.

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Miejskiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej z udziałem zaproszonych gości, w tym architektów z innych podkarpackich miast.

- Był to dalszy ciąg dyskusji o tym, czy i jak przebudować Rynek. Na razie ostateczna decyzja w tej sprawie nie została podjęta, nadal wysłuchujemy opinii – mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

Punktem wyjścia do debaty był nie zrealizowany projekt przebudowy Rynku architekta Jacka Mermona, przeciwko któremu opowiedziała się większość uczestników kwietniowego referendum. Choć referendum okazało się nieważne z powodu małej frekwencji, to jednak władze miejskie obiecały wziąć pod uwagę opinie głosujących.

Odbudować średniowieczny ratusz

Dzisiejszą debatę rozpoczęła prezentacja sposobów przebudowy rynków w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle i Sanoku.

W projekcie przebudowy przemyskiego Rynku, zaproponowanej przez inżynierów Politechniki Rzeszowskiej, dominuje nawiązanie do historii.

- Do prac nad rewitalizacją Rynku należy włączyć również pl. Dominikański (obok starostwa – przyp. NZ), który nie był ujmowany w dotychczasowych projektach – przekonywał dr inż. Henryk Wachta z PRz.

Przedstawiona przez niego koncepcja zakłada odbudowę średniowiecznego ratusza. Był to niewielki budynek, o wymiarach 17 na 14 metrów, zburzony w 1812 r. przez Austriaków.

Zła lokalizacja sceny

Muzyk Adam Erd skrytykował pomysł umieszczenie sceny obok Schodów Rycerskich.

- Takie ustawienie sceny sprawiałoby, że publiczność widziałaby tylko niewielką część artystów. Fatalna byłaby akustyka. Najlepsze miejsce dla sceny znajduje się obok obecnego magistratu – przekonuje Erd.

Postawmy na oryginalność

Artysta – plastyk Bożena Skibińska, przekonywała, że trzeba zachować maksymalnie dużo oryginalnych elementów. Odnosząc się do wyglądu rynków w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle i Sanoku stwierdziła, że następuje unifikacja, upodobnianie się rynków w różnych miastach.

- Takie same powierzchnie, wykonane z identycznej kostki. Podobne elewacje kamienic. My postawmy na oryginalność, tym bardziej, że lepszy efekt można uzyskać niższym kosztem – przekonywała Skibińska.

Według niej należy zostawić m.in. pochyłość przemyskiego Rynku, oraz tzw. kocie łby przynajmniej w niektórych fragmentach.

- Zachowałabym również naszą fontannę, niedźwiedzicę z młodymi. Nawiązuje ona do historii miasta. W okresie PRL-u, w latach sześćdziesiątych, została wykonana przez przemyskich rzemieślników, na przekór ówczesnym tendencjom – mówi Skibińska.

źródło: nowiny24.pl

Czy pani artysta-plastyk Bożena Skibińska widziała na własne oczy projekt śp. p.Jacka Mremona, czy też zasłyszała powielane przez wiadomych ludzi plotki o rzekomym wypłaszczeniu płyty Rynku, zlikwidowaniu z owej płyty "kocich łbów", likwidacji fontanny z niedźwiadkami? Mam wątpliwości co do tego, że zapoznała się z projektem - gdyby było odwrotnie to nie mówiłaby takich bzdur.

Ratusz? Temat wałkowany - nie zachowały się ponoć praktycznie żadne zdjęcia czy malowidła z tego okresu. No chyba, że wzorować się będą na malowidle znajdującym się w sieni kościoła Reformatów. Dlaczego nikt nie pokusił się o propozycję odbudowania kamienicy Jeleniów - to miałoby większy sens.

Co do sceny - dla mnie osobiście może jej w ogóle nie być (moja subiektywna ocena), ale myślałem cały czas że jak powstanie to będzie spełniać rolę takiej sceny stricte kameralnej (jakiś kwartet smyczkowy, okoliczne amatorskie zespoły) a nie jakby miała być przygotowana pod występ Iron Maiden?

Dni lecą, a Rynek jaki był taki jest dalej, wraz z jego rewitalizacją odwleka się w czasie budowa trasy podziemnej.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#15
No i wreszcie ktoś wspomniał o ratuszu.
Trzeba go odbudować i jest to do zrobienia, najlepszy przykład mamy w Nysie

prosze bardzo--->http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=573754

Można ? Można !!!

Kamienica Jeleniów nie była perełką taką jak ratusz, natomiast gdyby był pomysł jej odbudowania to był bym jak najbardziej za bo skarpa wygląda tragicznie i coś z nią trzeba zrobić.

Jeśli chodzi o scenę to dla mnie pomysł również beznadziejny, jest jedna obok kopca a i tak się tam nic nie dzieje.

Dodatkowo podoba mi się, że chcą zostawić fontannę "niedźwiadka".
#16
(05-12-2009, 14:27)Drift napisał(a): No i wreszcie ktoś wspomniał o ratuszu.
Trzeba go odbudować i jest to do zrobienia, najlepszy przykład mamy w Nysie

prosze bardzo--->http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=573754

Można ? Można !!!

Przecież to jest wolna wariacja na temat ratusza - bryła w miarę podobna i na tym się kończy podobieństwo - teraz wygląda ta wieża jak wieża kościoła na osiedlu z wielkiej płyty - masakra.

Jeżeli coś chcemy odbudować to należy to odtworzyć w 100% zgodnie ze stanem przed wyburzeniem. To co zrobili w Nysie jest tragiczne.
#17
Drift napisał(a):No i wreszcie ktoś wspomniał o ratuszu.
Trzeba go odbudować i jest to do zrobienia, najlepszy przykład mamy w Nysie

prosze bardzo--->http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=573754

Można ? Można !!!

Jak to co zrobili w Nysie można nazwać odbudową ? Dla mnie to kicz i tandeta ze wszech miar - ot prywatna osoba wybudowała sobie coś na małe podobieństwo nieistniejącego ratusza.A jaki konserwator wydał na to zgodę - masakra ?

Drift napisał(a):Kamienica Jeleniów nie była perełką taką jak ratusz, natomiast gdyby był pomysł jej odbudowania to był bym jak najbardziej za bo skarpa wygląda tragicznie i coś z nią trzeba zrobić.

Również podoba mi się odbudowa tzw. kamienicy Jeleniów

Drift napisał(a):Dodatkowo podoba mi się, że chcą zostawić fontannę "niedźwiadka".
Nasza fontanna nigdy nie miała być likwidowana .Musimy przestać powtarzać mity w stylu wypłaszczenia rynku i zabierania fontanny, bo jest to całkowita nieprawda.
#18
No to super z fontanną , coś mi się musiało ubzduraćSmile

A co ro ratusza i kamienicy jeleniów, pisząc ,że "można" miałem na myśli realizacje szalonego pomysłu. Oczywistym jest, że gdyby te odbudowy miały miejsce trzeba było by dołożyć wszelkich starań żeby były możliwie jak najbardziej wierne oryginałomSmile

Z kamienicą jeleniów nie powinno być problemów myśle, że znalazłoby się nawet parę żyjących osób, które ją pamiętają zresztą można znaleźć kilka jej fotografii w sieci.

Jeśli chodzi o ratusz tu chyba byłby problem, bo mało jest źródeł ilustrowanych pokazujących tą wspaniałą budowle, lecz myślę, że gdyby dokładnie poszukać po archiwach także austryjackich można byłoby znaleźć coś ciekawego, dodatkowo podobno zachowały się fundamenty więc nie będzie problemów z określeniem długości i szerokości.
#19
Swego czasu były prowadzone prace archeologiczne części płyty Rynku i ponoć są jakieś zarysy fundamentów ratusza i odwachu.

Ale ja się w pełni zgadzam z opinią, iż odbudowa ratusza to byłoby już przekłamanie historyczne.

Najpierw odbudowa dwóch kamienic na rogu Grodzkiej/ Fredry

Później super dopracowany plan podziemnej trasy turystycznej (z włączeniem podziemi archikatedry )

Następnie rozważania czy odbudować kamienice Jeleniów czy nie.

Na końcu renowacja płyty rynku.
#20
Ja natomiast chciałbym ujrzeć taki widok:

http://www.eprzemysl.pl/add/rekonstrukcj...c%2010.jpg http://www.eprzemysl.pl/add/rekonstrukcja/ratusz2.jpg




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości