Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TRANSGRANICZNY BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
#1
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TRANSGRANICZNY

BUKOWIŃSKIE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ NA UKRAINIE,

RUMUNII, MOŁDAWII I POLSCE

2004-2010 r.





PIERWSZY RAZ W HISTORII



2004 r. - Wyprawa artystów, osób niepełnosprawnych na Bukowinę do Rumunii .
2005 r.- Przekaz kultury i sztuki we wsi Plesza z udziałem osób niepełnosprawnych.
2006 r.- Przekaz kultury i sztuki w języku ukraińskim dla dzieci „Czarnobyla” w Zauczu na Ukrainie.
2007 r.- Przekaz kultury i sztuki do miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków z dala od dużych aglomeracji miejskich np.: wieś Pojana Mikului i Nowy Sołoniec (Rumunia) z udziałem osób niepełnosprawnych.
2007 r.- Polonia z Gagauzji w polskich wioskach na Bukowinie Rumuńskiej: Nowy Soloniec, Plesza i Pojana Mikului, w ramach „Bukowińskich Spotkań ze Sztuką”. Przekaz sztuki i doświadczeń związanych z mniejszościami narodowymi.
2007 r.- Nasi rodacy z Gagauzji w Polsce. Udział w programie kulturalno-historycznym w Przemyślu.
2008 r.- Przekaz kultury i sztuki w języku polskim, w Komracie stolicy Gagauzji autonomicznym regionie Mołdawii
2008 r.- Przekaz kultury i sztuki w miejscowościach : Głodziany, Oknica w Mołdawii z udziałem osób niepełnosprawnych.
2010 r.- Przekaz kultury i sztuki w wioskach: Pietropawłówka i Grigorówka , w Mołdawii.
2010 r. – Otwarcie Galerii Rzeźby artysty Bolka Majerika we wsi Plesza, w Rumunii.


***



Bukowińskie spotkania ze sztuką, to spotkanie człowieka

z człowiekiem w człowieku, jego światem wartości

sensem i istotą.




Pozwolę sobie rozpocząć nasze rozważania od najczęściej stawianego pytania:

Dlaczego Bukowina Rumuńska?

Otóż, to nasi rodacy, żyjący od prawie 200 lat z dala od swojej Ojczyzny na Bukowinie w Rumunii, utwierdzili mnie w przekonaniu, że istnieje taka wartość jak patriotyzm. Polacy z Bukowiny nie tylko podtrzymują mowę polską, wiarę, tradycję, wartości chrześcijańskie, ale przede wszystkim żyją tymi wartościami na co dzień.

Przechadzając się po wsi Nowy Sołoniec, od domostwa do domostwa usłyszałem:

„Ja już się Polakiem urodziłem. Za Ceausescu, to mnie krytykowali, że ja Polak, ale ja był dumny, że ja Polak”.

Podczas gdy byłem na Bukowinie pierwszy raz i doświadczyłem niespotykanego dotąd ciepła i serdeczności ze strony Polaków, pomyślałem sobie, że muszę tu jeszcze wrócić, by nie tylko skorzystać z owej skarbnicy wartości jaką jest Bukowina, ale ofiarować naszym rodakom wartości za którymi tęsknią w swym sercu i duszy. Wówczas zrodziła się we mnie idea Bukowińskich Spotkań ze Sztuką z udziałem osób niepełnosprawnych. Dlaczego zaprosiłem moich przyjaciół, osoby niepełnosprawne (artystów)? by przede wszystkim, ukazali inne światy ludzkie oscylujące na granicy życia i śmierci, cierpienia i radości, utraty i odnajdywania sensu życia oraz przekraczania granic swoich słabości i niepełnosprawności. Poprzez codzienny trud, walki z samym sobą o sens istnienia, pokonywania siebie samych i nieustanną pracę, zarówno osoby niepełnosprawne jak i Polacy z Bukowiny posiadają wspólną płaszczyznę porozumienia.



Istotę festiwalu Bukowińskich Spotkań ze Sztuką nie stanowią wygodne fotele, sprzęt wysokiej jakości, efekty iluminacyjne, olbrzymi nakład finansowy czy wysoka medialność.

Tutaj priorytetem jest człowiek żyjący na marginesie danej społeczności, oddalony od postępującej cywilizacji, kultury, osamotniony w swej prostej, ale czystej egzystencji.



Marek Pantuła

Autor i twórca

Bukowińskich Spotkań

ze Sztuką



***



VI Bukowińskie

Spotkania ze Sztuką

Ukraina, Mołdawia, Rumunia


26-28 listopada 2010 Polska

Królestwa Nostalgii


PROGRAM



26 listopada (piątek)
Przemyśl , Muzeum Narodowe godz. 18.00

Promocja publikacji „Królestwa Nostalgii” Marek Pantuła, Mateusz Pieniążek (Polska).
Otwarcie wystawy:
Fotografii : „Bukowińskie Spotkania ze sztuką 2004-2010” Marek Horwat, Błażej Krajewski, Marek Leśniewskii (Polska).

Rzeźby: „Miłość i trud”. Spotkanie z autorem Bolkiem Majerikiem (Rumunia).

Walentyna Katuszyńska (Ukraina)– „Pieśni z Kamieńca Podolskiego” (gitara).
Włodzimierz Mirończyk (Białoruś) – ludowe piosenki białoruskie (akordeon guzikowy).


27 listopada (sobota)

Przemyśl , Muzeum Narodowe godz. 17


Godz. 17.00 Przedstawienie gości specjalnych (osoba wyznaczona z CK): Ambasador Serbii, Ambasador Mołdawii, Prezydent miasta Bielce (Mołdawia) Angelika Borys Prezes Towarzystwa Polskiego (Białoruś), Ksiądz Biskup Leon Dubrawski (Ukraina), Gerwazy Longier Deputowany do Parlamentu Rumuńskiego Prezes Związku Polaków Rumunii , dr hab. Władysław Strutyński Prezes Towarzystwa Polskiego im. Adama Mickiewicza w Czerniowach (Ukraina), Larysa Zawadzka Prezes Instytutu Trzeciego Wieku w Mołdawii i inni…

Narrator i zapowiadający każdą osobę (od tego momentu): dr Mateusz Pieniążek ( słowo o każdym artyście i przeżyciu podczas Bukowińskich, Spotkań ze sztuką na Ukrainie, Rumunii, Mołdawii, Gagauzji i Polsce.)

Cześć I


Małgorzata Zarębińska (Polska) - pianistka.
Mateusz Pieniążek, Antoni Mierzwiński (Polska) – piosenka autorska.
Ireneusz Zarębiński (Polska) – pianista, kompozytor utwory własne.
Aleksander Szugajew, Olga Grigorenko (Białoruś) - akordeon, cymbały.
Kapela „Drewutnia” (Polska) – folk polski i ukraiński.
Zespół Górali Czadeckich ze Złotnika(Polska) – folk bukowiński z Rumunii.
Gość specjalny: BRACIA TEOFILOWIC (Serbia) - koncert pieśni serbskich.
PRADAWNA MUZYKA BAŁKAŃSKA

Część II

RZECZ O MNIEJSZOŚCIACH NARODOWYCH


Dagmara Anna Lukovic (Serbia) – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Poloniusz „Pegaz”.
Angelika Borys, Renata Dziemiamczuk (Białoruś)
Helena Usova(Mołdawia) Redaktor Naczelny Pisma Polonijnego „Jutrzenka”.
Gerwazy Longier (Rumunia) – Prezes Związku Polaków w Rumunii, Deputowany do Parlamentu Rumuńskiego.
Władysław Strutyński (Ukriana) – Prezes O/ Towarzystwa Kulturalnego im. Adama Mickiewicza w Czerniowcach.
Cześć III

SPOTKANIE „PONAD PODZIAŁAMI” PRZY WSPÓLNYM STOLE Rozważania filozoficzno-kulturowe przy obecności artystów i gości. Translacja na język: rumuński, serbski, rosyjski, angielski.


28 listopada (niedziela)

TYRAWA WOŁOSKA

Godz. 10.00 Galeria Qvo Vadis – Spotkanie z artystą rzeźbiarzem Bogusławem Iwanowskim, poezja autora i filozofia sztuki. Translacja na język: rumuński, serbski, rosyjski, angielski.


UJKOWICE k/ Przemyśla

Godz. 15.30

Monastyr Prawosławny im. Cyryla i Metodego.
Bracia Teofilovic - Pieśni Maryjne.
Wspólna obecność w celu poszukiwania tego co łączy – spotkanie.



Wstęp Wolny!

Honorowy Patronat:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Festiwal dofinansowany przez :
Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Organizator:
Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem w Przemyślu
Centrum Kulturalne w Przemyślu

Współorganizator:
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Główny sponsor:
Hotel „Gloria” w Przemyślu

Autor i koordynator:
Marek Pantuła

Patronat medialny:
Radio Rzeszów, Życie Podkarpackie, TVP Rzeszow, TOYA, Nowiny
Stowarzyszenie KAPONIERA - Przemyski Obszar Warowny
http://www.kaponiera.org
Forum Rozwoju Przemyśla
http://www.frp.com.pl





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości