Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trójstronna współpraca trzech Twierdz
#1
Cytat:Zapowiada się interesująca, trójstronna współpraca trzech Twierdz

Na zaproszenie Roberto Machella Przewodniczącego Military Historical Center, w dniach 1 – 3 października br. we włoskim Udine przebywała delegacja z naszego miasta, reprezentująca Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz władze miasta. W imieniu Roberta Chomy Przewodniczącego Zarządu Związku w spotkaniach uczestniczył Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, któremu towarzyszyli Przewodniczący Zgromadzenia Związku Lucjan Fac oraz reprezentant Związku Józef Fil.
Działające w Udine Military Historical Center zajmuje się zagospodarowaniem włoskich i austriackich umocnień z I wojny światowej w tym rejonie. Gospodarze zaprezentowali swoje osiągnięcia w tym względzie, oprowadzając naszą delegację po umocnieniach oraz cmentarzach wojennych, na których można znaleźć także wiele polskich mogił. Mogą się także poszczycić bardzo szeroką i udaną współpracą z różnymi środowiskami, np. z samorządami lokalnymi, szczególnie w odniesieniu do cmentarzy wojennych, czy z branżą hotelową i gastronomiczną. Jako pierwszy wspólny projekt proponują wymianę ekspozycji związanych z I wojną światową – obecnie w Udine można oglądać wystawę z Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun.
Jednym z punktów programu wizyty w Udine było także spotkanie w siedzibie rządu regionalnego z Ministrem Roberto Molinaro odpowiedzialnym za edukację, kulturę i sprawy społeczne. W trakcie tych rozmów padła m.in. bardzo interesująca propozycja nawiązania trójstronnej współpracy z Muzeum Historycznym Twierdzy Verdun we Francji, kierowanym przez płk Xavier’a Pierson’a - z którym w sierpniu br. rozmowy prowadził w imieniu Związku Gmin Fortecznych Józef Fil. Formalne nawiązanie współpracy trzech ośrodków ma nastąpić w styczniu 2011 roku, kiedy to planowane jest w Przemyślu podpisanie oficjalne podpisanie porozumienia. Udział w tej uroczystości mają wziąć m.in. Europarlamentarzyści z Polski, Francji Włoch. Samo porozumienie będzie dotyczyć wspólnej promocji na forum Europy, wymiany turystycznej, oczywiście także wymiany doświadczeń w zakresie zagospodarowania umocnień , a także wspólnego pozyskiwania funduszy.
Już wkrótce, bo 11 października br. spodziewana jest w Przemyślu wizyta wspomnianego płk Xavier’a Pierson’a, z którym rozmowy prowadzić będzie Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla oraz członkowie Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

[Obrazek: plik.html,7932,4]

[Obrazek: plik.html,7930,4]

[Obrazek: plik.html,7929,4]

[Obrazek: plik.html,7928,4]

[Obrazek: plik.html,7926,4]

[Obrazek: plik.html,7927,4]

[Obrazek: plik.html,7919,4]

[Obrazek: plik.html,7925,4]

[Obrazek: plik.html,7923,4]

[Obrazek: plik.html,7924,4]

źródło: zycie.pl

cd...

Cytat:[Obrazek: plik.html,7922,4]

[Obrazek: plik.html,7920,4]

[Obrazek: plik.html,7921,4]

[Obrazek: plik.html,7912,4]

[Obrazek: plik.html,7913,4]

[Obrazek: plik.html,7914,4]

[Obrazek: plik.html,7916,4]

[Obrazek: plik.html,7917,4]

[Obrazek: plik.html,7918,4]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#2
Największe europejskie twierdze, w tym Przemyśl, będą współpracować

Nowiny, 2010.10.15
Autor: Norbert Ziętal

Ośrodki zajmujące się twierdzami z I Wojny i umocnieniami we francuskim Verdun, włoskim Udine i Przemyślu podpiszą porozumienie o współpracy. Pierwsze takie w Europie.

Współpraca obejmowałaby wzajemną promocję na forum europejskim, wymianę turystyczną oraz doświadczeń w zakresie zagospodarowania umocnień i wspólnego zdobywania pieniędzy z różnych programów unijnych.

- Chodzi m.in o program Central Europe. Mogą w nim uczestniczyć podmioty z krajów starej Unii we współpracy z tymi z nowych krajów. Dla nas podpisanie umowy z organizacjami opiekującymi się twierdzami w Verdun i Udine to wejście do europejskiej ekstraklasy - mówi Dariusz Iwaneczko, zastępca prezydenta Przemyśla.

Formalnie umowę ze strony przemyskiej podpisałby Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Ma do tego dojść na początku przyszłego roku w Przemyślu, z udziałem europosłów z Polski, Francji i Włoch.

Włosi i Francuzi, którzy swoje pierwszowojenne zabytki mają już zagospodarowane, zainteresowani są główne ich promocją. Władze Przemyśla w takiej współpracy upatrują szans na zdobycie dodatkowych pieniędzy na rewitalizację zaniedbanej twierdzy.

- Macie prawdziwe skarby. Powinniście je jak najlepiej zagospodarować i wykorzystywać - mówi płk Xavier Pierson, szef Muzeum Historycznego Twierdzy Verdun we Francji.

Zwiedzał forty Werner i Borek, wchodzące w skład Twierdzy Przemyśl. Zobaczył również kompleks przemyskich cmentarzy wojennych, największych w tej części Polski. Jest zachwycony i gotowy pomagać przemyślanom w popularyzacji twierdzy. M.in. poprzez wzajemne wystawy, seminaria naukowe, pomoc w utworzeniu centrum badań historycznych.

Są już pierwsze konkretne propozycje współpracy. Niedawno płk Pierson od władz departamentu Meuse, w którym znajduje się Verdun, otrzymał 30 tys. zabytków z I wojny światowej. Deklaruje, że w każdej chwili może je za darmo wypożyczyć na wystawę w Przemyślu. Inna sprawa. W Muzeum w Verdun pracuje dużej klasy specjalistka zajmująca się projektowaniem ekspozycji muzealnych. Samo wykonanie przez nią studium to koszt 200 tys. złotych. Dla Przemyśla taką koncepcję mogłaby zrobić za darmo.
#3
Cytat:Pułkownik Xavier Pierson w Przemyślu

Od poniedziałku 11 października w naszym mieście przebywał na zaproszenie Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, płk Xavier Pierson Dyrektor Muzeum Memoriału w Verdun we Francji. Jego pobyt był wynikiem sierpniowej wizyty przedstawiciela Związku Józefa Fila we Francji w sierpniu tego roku oraz niedawnego spotkania przemyskiej delegacji we włoskim Udine – wszystkie te spotkania miały na celu przygotowanie trójstronnej współpracy tych trzech bogatych w pierwszo wojenną historię ośrodków.
Pułkownik Pierson zwiedził nie tylko miasto, a także oczywiście wybrane forty Twierdzy Przemyśl. 13 października w siedzibie Związku odbyła się konferencja prasowa, w której obok gościa wzięli udział Dariusz Iwaneczko Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Lucjan Fac Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Fortecznych Twierdzy, Józef Fil reprezentujący Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, pełniący jednocześnie funkcję tłumacza. Na początku uczestnicy spotkania w Udine przekazali relację z niedawnego pobytu w tej włoskiej miejscowości.
Płk X. Pierson. zadeklarował pomoc w promocji Twierdzy Przemyśl. Chce również pomagać w pozyskiwaniu środków na jej rewitalizację i budowę muzeum historycznego podobnego jak w Verdum. W planach są także wspólne polsko-włosko-francuskie seminaria, konferencje i wymiany naukowe, a także utworzenie Centrum Studiów i Poszukiwań Historycznych. Zdaniem Piersona, istnieje możliwość pozyskania na te cele dużych pieniędzy z Unii Europejskiej. Pułkownik jest pod ogromnym wrażeniem obiektów Twierdzy Przemyśl i ma pomysł jak je ożywić tworząc wielki produkt turystyczno-historyczny o znaczeniu europejskim. W pierwszym etapie planujemy wymianę wystaw o tematyce fortecznej i przygotowanie porozumienia dotyczącego zakresu trójstronnej współpracy. Porozumienie to będzie gotowe do podpisania w styczniu 2011 roku.

źródło: przemysl.pl

Cytat:
Wystąpienie pułkownika X. Pierson'a


Ze wzruszeniem przychodzi mi dziś mówić o polskiej ziemi – Waszej ziemi, która tak często była zajmowana, pustoszona, krwawo doświadczona – o ziemi bohaterów i męczenników. Historia dowiodła nam, że kaci – jej niesławni bohaterowie zostali w końcu pokonani, ale nie wyjawiła innej jeszcze prawdy bardziej ważnej, nade wszystko pięknej, że duch Polski przeżył bo duch i Polska są wieczne.

Jest rzeczą normalną, że jako żołnierz, Dyrektor Memoriału Verdun skłaniam głowę w tym miejscu na innym polu bitwy I wojny światowej. Tutaj, czy w Verdun ludzie odwagi, wiary walczyli na wielu frontach i po różnych stronach barykady. Musimy zachować o nich pamięć i trzeba mieć świadomość, że ta pamięć jest nam zadana jako obowiązek do spełnienia.

Od kilku miesięcy Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i Memoriał Verdun współpracują w tym dziele. Nasza wspólna inicjatywa wymaga rozszerzenia przez wszystkich tych, którzy czują się odpowiedzialni, świadomi że to zadanie ma na celu upamiętnienie przeszłości, że ma być przestrogą na przyszłość i zalążkiem solidarności w obecnym czasie. Wiem, że słowo solidarność jest Wam bardzo drogie. Jednakże to zadanie będzie miało swoje konsekwencje. Należy przekazywać je tym, którzy przybędą zarówno do Was jak i do nas. Chodzi o to, ażeby łańcuch osób odwiedzających te miejsca zachował ciągłość, solidność, aby złączył europejczyków nierozerwalnie.

Verdun i Udine we włoskiej prowincji weszły w relacje partnerskie rok temu, a teraz od kilku dni pracujemy nad umową stowarzyszeniową a Wami.

Świat podzielony murami jest światem, który lekceważy sąsiadów. Ignorancja jest pierwszym krokiem ku obojętności, pogardy i nienawiści. Państwo wiecie o tym więcej.

Świat partnerski jest światem wzajemnej życzliwości, różnego rodzaju wymian kulturowych czy turystycznych, a co za tym idzie odwiedzający nas stają się w końcu naszymi przyjaciółmi.

Francuzi, którzy coraz mniej uczą się historii zachowują mimo to szczególne przywiązanie emocjonalne do Polaków i Polski. Podświadomie wyczuwają, że Polska godna jest tego, aby być szanowaną i kochaną.

Pochodzę z Lotaryngii, ze swojej strony nie zapominam, że ostatni książę Lotaryngii był też królem Polski. Mam na myśli Stanisława Leszczyńskiego.

Mamy przed sobą wspaniałe dzieło do wykonania wspólnymi siłami. Wespół z Włochami z Udine i innymi partnerami. Europa w sensie politycznym nie może narodzić się bez cesarskiego cięcia. Za to Europa zjednoczonych serc rodzi się spontanicznie ponieważ przemawia tym samym językiem.

Rzeki San i Meuse toczą dzisiaj żywe wody dzięki którym kwitną kwiaty na grobach żołnierzy poległych w latach 1914 – 1918.

Przy mogiłach zatrzymają się, odwiedzą te miejsca osoby wiedzione pragnieniem pamięci, podziwu, uszanowania, miłości.

Dziękuję państwu za uwagę.

Xavier Pierson
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#4
Czy ktoś się orientuje czy coś dzieje się w tym temacie? W Naszym Przemyślu z grudnia 2010 podany został szczegółowy plan wydarzeń zakładający uroczyste podpisanie porozumienia z udziałem władz państwowych jeszcze w styczniu 2011. W tym samym miesiącu planowane było przedłożenie dokumentu Komisji europejskiej. Nie wspominając już o planowanym na marzec 2011 powołaniu w Przemyślu filii Centrum Historii Wojskowości z siedzibą w Udine i wielu innych międzynarodowych imprezach na których Przemyśl miał mieć swoich przedstawicieli.

Temat trójporozumienia opisywany szczegółowo w ostatnich numerach Naszego Przemyśla z 2010 r. teraz całkowicie zamarł. Szkoda, bo zapowiadało się wyjątkowo ciekawie. Brak informacji przy składanych zapowiedziach aktualnych sprawozdań w kolejnych numerach raczej nie wróży nic dobrego. Czyżby znowu miało być jak nigdy, a wyszło jak zawsze?




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości