Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zieleń miejska
#1
Chciałbym się zapytać was co sądzicie o stanie zieleni miejskiej. Ciekaw jestem waszego zdania o tym, czy miasto dobrze dba o swoje tereny zielone czy nie. Oto przykłady z innych miast:

http://photo.bikestats.eu/zdjecie,67647,...-herb.html
http://www.kalisz.pl/portal.php?aid=news...4db2133f65
http://www.info.elblag.pl/index.php?id=spis_&wybor=92

Moim zdaniem nasza Przemyska zieleń jest licha, i niech się w końcu osoby za nią odpowiedzialne wezmą do roboty !
#2
Nie jest za specjalnie dobrze z "zielenią miejską" w Przemyślu, powiem więcej robią się coraz większe zaniedbania i chaos...

Pamiętam jeszcze kilkanaście lat temu, można było podziwiać takie kompozycje kwiatowe w Rynku i jakoś to wszystko miało ręce i nogi na miarę tamtych czasów.

Mam nadzieję, że taki stan rzeczy będzie się zmieniał na lepsze i w końcu doczekamy prawidłowo przyciętych drzew, bajecznych dywanów z kolorowych kwiatów.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#3
Faktycznie ze stanem zieleni miejskiej nie jest u nas najlepiej, ale wydaje mi się, że należałoby tutaj dokonać pewnego rozróżnienia. Po pierwsze zieleń miejska jako miejsca znajdujące się w bezpośrednim kontakcie ulic, stanowiące element rozwiązań komunikacyjnych. Najbardziej jaskrawym przykładem są w tym wypadku wysepki. A po drugie, inne wszelakie tereny zielone znajdujące się w obrębia miasta jak trawniki, skwery czy parki.

Co się tyczy tych pierwszych, uważam osobiście, że jest zupełnie nieźle. Bardzo pozytywne wrażenie robią rabatki na Pl. Konstytucji, na skrzyżowaniu ulic Sportowej z Jagiellońską, czy Na Pl. na Bramie. Zasadniczo wielkiego pola do popisu tutaj nie ma, ale niebawem pojawią się pierwsze ronda, a na nich już można się wykazać. Za wzór mogę podać Oświęcim, który nie tylko obfituje w tego typu rozwiązania komunikacyjne, ale też znakomicie tą przestrzeń wykorzystuje.

Co się zaś tyczy drugiej, nazwijmy to umownie kategorii, to jest dużo gorzej. Zacznę od najcięższego kalibru: parki. Występują w liczbie trzech i w zasadzie to tyle pozytywnego co można na ten temat powiedzieć. Oczywiście z nadzieją patrzę w przyszłość w odniesieniu do parku zamkowego i jestem przekonany, że już niebawem stanie się kolejną atrakcją Przemyśla, ale z parku na Lipowicy i Bakończycach, wydaje się, że jeszcze długo, poza wzmożonym procesem fotosyntezy, pożytku nie będzie.
Co się zaś tyczy skwerów, to też jest nieciekawie, ale wynika to bardziej z faktu przeznaczenia tych terenów pod ewentualne inwestycje. Mam tu na myśli planty przy Jagiellońskiej czy Pl. Św. Floriana. (Swoją drogą to dobrze byłoby gdyby z ramienia władz docierały co jakiś czas oficjalne komunikaty na temat etapu rozmów z inwestorem. Przeciętny mieszkaniec Przemyśla nie wie na ten temat nic, a chodzi wszak o reprezentacyjne tereny miasta). Duży plus uważam należy się za Pl. Orląt, Pl. Niepodległości i Pl. Dominikański. Już od kilku lat widoczna jest wyraźna dbałość Miasta o te przestrzenie. Gdyby jeszcze w odniesieniu do tego ostatniego, udało się zainstalować większą ilość ławek i odświeżyć rdzewiejące ogrodzenie, o czym w innym miejscu wspomina Gała, byłoby wspaniale.
Jeśli chodzi o trawniki to problem na forum pojawia się często, zwłaszcza w trafnych reminiscencyjnych spostrzeżeniach wspomnianego Gały. Tylko napomknę, że na wyróżnienie w tym kontekście zasługuje zagospodarowany niedawno trawnik na skarpie przy katedrze greckokatolickiej na rogu ul. Katedralnej i Pl. Czackiego.

Odrębnie chciałbym potraktować rynek. Tu też z nadzieją patrzę w przyszłość i z niecierpliwością wyglądam wbicia pierwszej łopaty. Rynek jednak to nie tylko płyta, ale też otaczające ją pierzeje. I tu aż się prosi, aby wzorem miast zachodnich udekorować w sezonie letnim okna kwiatami, a szczególnie już okna magistratu. Myślę, że do walorów estetycznych tak przystrojonych kamienic nikogo przekonywać nie trzeba. Wydaje mi się, że Miasto powinno nawet inicjować tego typu działania, w tym pokrywać część kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem kwiatów, zwłaszcza w odniesieniu do reprezentacyjnie położonych kamienic. Tego typu inwestycja, nawet z zatrudnieniem osoby sezonowo to koordynującej, nie powinna stanowić dla budżetu wielkiego obciążenia, a z pewnością przyniosłaby znaczące korzyści w wymiarze estetycznym. Można za okazane dofinansowanie, na przykład zobowiązać lokatorów do należytej pielęgnacji kwiatów, co swoją drogą wielką filozofią raczej nie jest. Myślę, że przy odrobinie dobrej woli z obu stron, możliwe jest osiągnięcie optymalnej formy współpracy.

Jako pierwsza z brzegu nasuwa mi się na myśl narożna kamienica na Pl. Konstytucji, prezentująca się w całej swojej krasie od strony mostu, a niestety często upstrzona banerami reklamowymi. Z całą pewnością prezentowałaby się znakomicie gdyby na całej szerokości balkonów była ukwiecona, ciesząc tym oko mieszkańców miasta i na długo pozostając w pamięci turystów czy osób tylko przejeżdżających. W przyszłym roku nadarza się ku temu okazja szczególna ponieważ przypada jubileusz setnej rocznicy jej powstania.

Nie brakuję naturalnie i w tym temacie bardzo pozytywnych przykładów. Cieszą co raz częściej pięknie ozdobione ogródki piwne, z absolutnym liderem tej rywalizacji na czele – kawiarnią Fiore. Już od lat imponująco prezentuje się budynek Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej przy Pl. Katedralnym, dodając jeszcze większego uroku temu pięknemu zakątkowi. Oby takich przykładów jak najwięcej.

Może za przykładem innych miast warto byłoby w przyszłym sezonie zainicjować konkurs na najpiękniejszy balkon, okna i ogródki piwne. Taka forma zabawy stanowi świetną formę aktywizacji i promocji, a zarazem przyczynia się zdecydowanie do upiększania miasta.
#4
Gmina Miejska Przemyśl ogłosiła przetag na realizację usługi przy drzewostanie na terenach Gminy Miejskiej Przemyśl.

Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi polegającej na wykonaniu prac przy drzewostanie na terenach Gminy Miejskiej Przemyśl. Zakres prac zostaje podzielony na dwa zadania częściowe:
  • Zadanie nr 1 obejmuje wykonanie prac na terenach miasta Przemyśla w jego częściach zabytkowych tj. na terenie Cmentarzy oraz terenie Parku Miejskiego.
  • Zadanie nr 2 obejmuje realizację usługi wykonania prac przy drzewostanie na pozostałych terenach miasta Przemyśla.
http://www.przetargi.egospodarka.pl/3294...010_2.html
#5
Tu muszę pochwalić bo mile mnie zaskoczyły wiosenne akcenty na rynku:
[Obrazek: 20140407_103848.jpg]
[Obrazek: 20140407_103822.jpg]
[Obrazek: 20140407_103837.jpg]




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości