Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Remont dawnego Klubu Garnizonowego z przeznaczeniem na Bibliotekę Publiczną
#42
Dawno, dawno temu kiedy bawiłem się w dziennikarstwo napisałem dla serwisu przemysl24.pl tekst o "Bramie rycerskiej", w która w onym czasie była w katastrofalnym stanie technicznym i nikt za bardzo nie przejmował się jej losem. Dobrze, że brama wraz z klasztorem wreszcie przejdą kapitalny remont, bo aż się serce krajało widząc jak niszczeją..

A tekst, którym wspomniałem wyżej:

Cytat:BRAMA ROZPACZY

Obecny przemyski Rynek to jeden z najciekawszych i najcenniejszych układów urbanistycznych w Polsce, przyciągający wielością imponujących obiektów, które pomimo swojej pięknej historii czekają na natychmiastowy remont. Jednym z takich zabytków jest Brama Rycerska znajdująca się na Placu Dominikańskim.

Historia Bramy Rycerskiej jest nierozerwalnie związana z Oficerskim Klubem Garnizonowym Twierdzy Przemyśl, który mieścił się w dawnym klasztorze Sióstr Dominikanek.

W wyniku tzw. Reform józefińskich zakon sióstr Dominikanek został skasowany. Kościół rozebrano, dobra zakonu sprzedano, a sam klasztor przeznaczono na Szpital Wojskowy, który mieścił się w tym miejscu do 1884 roku, kiedy to wybudowano nowy przy ul. Słowackiego. Wtedy obiekt oraz przylegający do niego teren przekazano na cele Kasyna Wojskowego.

Najbardziej reprezentacyjnym wejściem do Kasynabyła Brama Rycerska znajdująca się w Rynku pomiędzy dawnym klasztorem OO. Dominikanów a miejską kamienicą. Przed jej budową znajdował się tutaj mur oraz rodzaj platformy z drzewa, a także zakład fotograficzny. W 1901 roku inż. Reinager usunął zakład i w jego miejsce wybudował fronton i wewnątrz schody do Kasyna. Wejście zdobiło godło monarchii Autro-Węgierskiej - prawdopodobnie zniszczone przez Polską Komisję Likwidacyjną - oraz rzeźby rycerzy znajdujące się do dziś. Całość wieńczył napis „Militar=WissenschaftlicherO.Casino=Verein”.

Nad Bramą Rycerską mieścił się letni ogród Kasyna Wojskowego. Znajdowały się tutaj ciekawe okazy roślin, pomnik Franciszka Józefa, stylowa kawiarenka, gdzie można było delektować się nie tylko specjałami kuchni wiedeńskiej, ale także muzyką poważną.

W latach międzywojennych, kiedy właścicielem stał się polski garnizon, na dziedzińcu Kasyna w 1930 roku postawiono pierwszy w ówczesnej Polsce pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Niestety jego los po 1939 roku jest nie wiadomy.

Dziś Brama Rycerska prezentuje się tragicznie, wnętrze w większości jest zawilgocone, tynk odpada ze ścian, ponadto wszędzie jest pełno flaszek oraz puszek po alkoholu. Po byłej kawiarence pozostały wspomnienia, popękana stylowa terakota oraz niszczejące detale kompozycji. Tutaj, także łatwo natrafić na niezliczone ilości popękanych butelek po alkoholu.

Wg informacji od specjalisty ds. ochrony i konserwacji zabytków Urzędu Miejskiego Beaty Kot, trwają rozmowy na temat ewentualnego przejęcia Bramy Rycerskiej na rzecz miasta.–„Zdajemy sobie sprawę ze złego stanu zachowania zabytku, lecz dopóki nie jest on naszą własnością niewiele możemy zrobić.” i jak dodaje pani konserwator – „ze względu na duże zawilgocenie ścian wewnątrz Bramy chcielibyśmy pomóc obecnym właścicielom i przed sezonem zimowym zabezpieczyć obiekt przed zimnem i wilgocią. Rozmowy w tej sprawie prowadziliśmy już z firmą konserwatorską, która zobowiązała się wykonać odpowiednie zabezpieczenia na zimę.”

Plany dotyczące zabezpieczenia Bramy Rycerskiej przed zimą nie są jedynymi –„kolejne wiążą się już z fachowo przeprowadzonym remontem konserwatorskim oraz rekonstrukcją brakujących detali tego pięknego i wyjątkowego obiektu”.

Miejmy nadzieję, że przewidziane prace remontowo-konserwatorskie zostaną zrealizowane i dawna Brama Rycerska odzyska swój niepowtarzalny urok.

FOTKI:

[Obrazek: brama-rycerska1.jpg]

[Obrazek: brama-rycerska2.jpg]

[Obrazek: brama-rycerska3.jpg]

źródło: http://www.przemysl24.pl/aktualnosci/bra...paczy.htmlWiadomości w tym wątku
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez hyniks - 16-07-2010, 16:43
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez Ruzyk - 31-07-2010, 0:42
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez arex - 03-08-2010, 14:54
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez Nomad - 03-08-2010, 23:06
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez Snoopy - 03-08-2010, 21:55
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez Nomad - 07-08-2010, 10:37
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez arex - 08-08-2010, 7:41
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez Shadgo - 08-08-2010, 21:09
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez manex - 25-09-2010, 21:55
RE: Kino w byłym Klubie Garnizonowym - przez manex - 26-09-2010, 9:43
RE: Biblioteka Publiczna w byłym Klubie Garnizonowym - przez Kostek - 24-05-2012, 17:01Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości