Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - wystawy, imprezy
#1
Obrazy Drotlefa trafiły do Muzeum Narodowego w Przemyślu

Nowiny, 2009.11.20
Autor: Janusz Motyka

Przemyśl, Bieszczady i portrety - to główne tematy obrazów jakie zaprezentuje Bogusław Drotlef na wystawie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Urodzony w Przemyślu artysta jest chirurgiem z wykształcenia i zawodu. Malarstwo to jego druga pasja. Zresztą nie jedyna, bo dał się poznać także jako fotografik i muzyk.

Jego akwatrele często nawiązują tematyką do Podkarpacia. Od kilku lat swoje obrazy Bogusław Drotlef przekazuje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 20 bm. o godz. 17 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla w Rynku. Wstęp wolny.
#2
W Muzeum Historii Miasta Przemyśla pokażą unikalne fotografie z życia miasta

Nowiny, 2010.01.20
Autor: Janusz Motyka

Historia zatrzymana w kadrze, czyli sto lat dziejów Przemyśla w starej fotografii. Ten tytuł mówi wszystko, o czym będzie ta niezwykła wystawa.

W zbiorach Działu Historycznego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej a także w prywatnych kolekcjach Jacka Błońskiego, Krzysztofa Trojnara czy Wawrzyńca Morawieckiego są zdjęcia, które wcześniej nigdzie nie były prezentowane.

Wystawa jest okazją, żeby po raz pierwszy te skarby obejrzała szersza publiczność.

Autorami koncepcji i aranżacji są: Jacek Błoński i Anna Cieplińska, przy współpracy Małgorzaty Matuszczak i Karoliny Matusewicz.

Wernisaż wystawy rozpocznie się dzisiaj - 19 bm. o godz. 13 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla w Rynku. Wstęp wolny.
#3
Dar od potomka założycieli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Nowiny, 2011.02.07

Kolekcję kilkudziesięciu obrazów podarował Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej Andrzej Rysiak. Jest potomkiem rodziny Osińskich, założycieli muzeum.

[Obrazek: bilde?Site=NW&Date=20110203&Category=PRZ...=0&title=1]

Andrzej Rysiak (z prawej) przekazał sporo cennych eksponatów na ręce Mariusza Olbromskiego, dyrektora MNZP.

Artysta przekazał przemyskiej placówce obraz "Ołtarz", dziesięć obrazów "Gra w szachy", dwadzieścia obrazów "Włóczni" oraz szereg pamiątek związanych z rodziną Osińskich.

Niektóre z tych rzeczy były eksponowane na wystawie "Memento Mori", która była prezentowana w MNZP w grudniu i styczniu. Była to jedna z cyklu wystaw z okazji 100-lecia przemyskiego muzeum.

Andrzej Rysiak urodził się w 1935 roku w Warszawie. Ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych i Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Brukseli (Belgia). Studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Katolickim Louvain-la-Neuve. Jego prace były eksponowane w prestiżowych galeriach m.in. w Belgii, Szwecji, Korei Południowej oraz Polsce.

Jest potomkiem rodu Osińskich, założycieli MNZP.
#4
Dziś z rynku w stronę muzeum wyruszyła orkiestra wraz ze Szfejkiem dorożką . Wie ktoś co to za okazja? Otwarcie wystawy fortecznej ? czy może coś innego ?
[Obrazek: 30hq9a8.jpg]
[Obrazek: 1rvkfc.jpg]
[Obrazek: 2coim41.jpg]
[Obrazek: bg8aqo.jpg]

Pod gmachem muzem zgromadziło się sporo ludzi . Następnie wzyscy wchodzili do środka ( przypuszczam , że wejście było darmowe)
[Obrazek: mc7jti.jpg]
[Obrazek: 687y1g.jpg]
[Obrazek: 2lwuj5l.jpg]


I jeszcze protest przeciwko zmianie dyrektora
[Obrazek: 125tfkj.jpg]

Wchodzącym do muzeum rozdawano takie apele
[Obrazek: 30uwvah.jpg]
[Obrazek: kagpqq.jpg]
Oczywiście nie sugerujcie się datą na fotografiach.
#5
Kto wygrał ministerialną kasę? Najlepsze projekty kulturalne

Gazeta Wyborcza, 2013.02.26

Minister podzielił pieniądze na kulturę. Podkarpacie dostało ponad 6,5 mln zł. Największa dotacja nie trafiła jednak ani do organizatorów festiwalu w Łańcucie, ani teatralnej Maskarady. Ponad pół miliona złotych i najwyższą ocenę projektu ministerstwo dało szkole muzycznej w Mielcu na testowanie zmian w szkolnictwie artystycznym.

fragment dotyczący Muzeum

"(...) Ministerstwo zdecydowało się dofinansować zakupy dla muzeów. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej na zakup rodzinnej kolekcji prac Mariana Strońskiego (1892-1977) (...)"

Cały tekst: http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962...z2MAsFg6Vy
#6
I oto mamy nowego dyrektora MNZP - "kompetenta" zaiste osoba, oczywiście "specjalista w swoim zawodzie" - radny Władysław Bukowski. TKM.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#7
A widziałeś kto został dyrektorem przechodni kolejowej ? Szkoda gadać..
#8
Ta sama sytuacja...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#9
Artykul o muzeum byl dzisiaj na glownej stronie Gazety Wyborczej:

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,13826...tml#TRwknd
#10
Muzeum wydzierżawi budynki przy Rogozińskiego.

[Obrazek: Clipboard01.jpg]

[Obrazek: Clipboard02.jpg]

[Obrazek: Clipboard03.jpg]

źródło: http://www.sejmik.podkarpackie.pl/index....arpackiego

O ile się nie mylę to wydzierżawiony zostanie ten budynek od strony Rogozińskiego, który obecnie stoi pusty i niszczeje i tam prawdopodobnie zostanie przeniesiona fizjoterapia z Basztowej. Oby dzierżawca rychło przystąpił do remontu budynku Wink
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości