Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemyska Szybka Kolej Miejska
#21
Poprawiłem swój wcześniejszy wpis w którym jest Plan Trasy Szynobusów, wcześniej niewidoczny.
#22
Budowa linii tramwajowych w tak małym mieście jak nasz Przemyśl to mrzonka. Nawet jak miasto zarezerwuje na ten cel jakieś środki w budżecie a reszta pieniędzy spłynie z unii to należy zadać sobie pytanie - na ile tych pieniędzy starczy?
Podam kilka argumentów dlaczego tramwaje w Przemyślu to pomysł nietrafiony:
- tworzenie linii tramwajowych ma sens tam gdzie jest duży przepływ potencjalnych pasażerów
- dodatkowo trzeba zbudować zajezdnię, posiadać tabor rezerwowy, należy przeszkolić od zera ekipę (motorniczych, serwisantów itp.) a na to potrzeba kolejnych zasobów pieniężnych.
- ciasna zabudowa miejska uniemożliwia wykorzystanie linii a tramwaje w sensie czysto turystycznym mijają się z celem ze względu na opłacalność.

Sensowniejszym pomysłem jest w bardzo dużym stopniu zwiększyć atrakcyjność komunikacji autobusowej (nowy tabor z napędem CNG, LPG lub hybrydowy), dostosować go do warunków miejskich czyli mniejsze autobusy z większą ilością kursów. Tam gdzie się da, utworzyć wydzielone pasy dla autobusów. Przy odpowiedniej restrukturyzacji rodzimego MZK komunikacja miejska na pewno zmieniłaby się na lepsze.

Natomiast co do szynobusów jestem jak najbardziej za...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
#23
wytyczne kwalifikowalnośći PO RPW 2007-2013 - wycinek:

""8.3 Podrozdział 3 – Oś priorytetowa III: Wojewódzkie ośrodki wzrostu

1) Działanie III.1. SYSTEMY MIEJSKIEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO
Wydatkami kwalifikowalnymi w ramach Działania III.1 są wydatki poniesione na kompleksowe
przedsięwzięcie w zakresie ekologicznego systemu transportu miejskiego polegające na
budowie lub innych robotach budowlanych w ramach infrastruktury technicznej, w tym
wyposaSenie w telematykę transportu oraz zakup taboru.
W szczególności są to wydatki związane z:
i. budową, przebudową, rozbudową, remontem lub rozbiórką toru lub jezdni oraz
pętli, zajezdni, dworców, przystanków, zatok autobusowych, zatoczek,
zabudowań socjalnych dla kierowców lub motorniczych, stacji
transformatorowych lub dyspozytorni, chodników, przejść dla pieszych, ciągów i
ścieSek rowerowych, parkingów dla samochodów „Parkuj i Jedź” („Park & Ride”),
parkingów dla rowerów („Bike & Park”) przy przystankach komunikacji zbiorowej,
sieci energetycznych, podstacji trakcyjnych, itp., słuSące jedynie prowadzeniu
działalności podstawowej;
ii. zakupem taboru szynowego, taboru trolejbusowego, taboru autobusowego
spełniającego najbardziej restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin
obowiązujące w Polsce w chwili dokonywania zamówienia;

iii. zakupem oraz instalacją urządzeń i oprogramowaniem z zakresu telematyki pod

warunkiem realizacji zadań wymienionych w punktach i-ii, w tym:
- system sterowania sygnalizacją świetlną oraz akustyczną,
80

- system dystrybucji i identyfikacji biletów,
- system nawigacji satelitarnej dla usprawnienia ruchu i podniesienia
bezpieczeństwa transportu publicznego,
- system informacji dla podróSnych, np. elektroniczne tablice informacyjne,
- system monitorowania ruchu wraz informowaniem o aktualnej sytuacji ruchu,
- system zarządzania i sterowania parkingami,
- system informacji o środowisku na potrzeby transportu miejskiego,
- system identyfikacji pojazdów niebezpiecznych i przekraczających
dopuszczalna wagę,
- system analiz i planowania komunikacyjnego,
- system słuSący bezpieczeństwu: ruchu pojazdów transportu publicznego oraz
bezpieczeństwa podróSnych, w tym zainstalowane w środkach komunikacji
miejskiej;
iv. z działaniami słuSącymi ochronie środowiska;
v. zakupem niezbędnego wyposaSenia dróg i torowisk w obiekty inSynieryjne
i niezbędne urządzenia drogowe;

vi. zakupem nieruchomości niezabudowanej na potrzeby projektu,
nieprzekraczające 10% całkowitych wydatków kwalifikowalnych oraz z wydatkami
związanymi z zakupem nieruchomości;
vii. zakupem nieruchomości zabudowanej na potrzeby projektu oraz z wydatkami
związanymi z zakupem nieruchomości;
viii. VAT, który nie moSe zostać odzyskany przez beneficjenta, w oparciu o
obowiązujące przepisy krajowe;
ix. niezbędnym nadzorem nad robotami budowlano-montaSowymi;
x. przygotowaniem niezbędnej dokumentacji;
xi. przygotowaniem i przeprowadzeniem procedur o udzielenie zamówień
publicznych;
xii. zarządzaniem projektem;
xiii. promocją projektu oraz
pozostałymi kategoriami, jeSeli wynikają bezpośrednio ze specyfiki danego projektu i zostały
wskazane we wniosku o dofinansowanie projektu oraz spełniają warunki kwalifikowalności
określone w Wytycznych.

Pod ten podpunkt można podpinać nasze szynobusy.
#24
przejrzałem ten pomysł i szczerze nie przemawia on do mnie... mimo skończonych studiów z planowania przestrzennego nigdy bym nie poparł ten plan no ale każdy ma inne zdanie Smile
#25
A czy mógłbyś podać konkretne argumenty z uzasadnieniem, które wpłynęły na Twoje stanowisko ? Wiesz, dyskusja wtedy będzie bardziej merytoryczna. Wink
#26
uważam po prostu że miasto Przemyśl jest zbyt małe na taką inwestycję takie coś opłacalne byłby dla Rzeszowa lub innych dużych miast gdzie nie ma tramwajów a nie u nas jedyny Szynobus co by do mnie przemówił to na trasie Jarosław-Medyka takie połączenie wg. mnie miałoby jakiś sens i wówczas można byłoby pomyśleć nad stworzeniem stacji oprócz Zasania i P-śl Główny dodatkowej przy Castoramie to by miało jakiś pomysł
fajny rozwiązanie w tej trasie jest przystanek na Bakończycach mimo iż tam nigdy nie chodzę i nigdy nie miałem z tym do czynienia wydaję mi się że tam mógłby postać przystanek dla szynobusa. W infrastrukturze P-śla wg. mnie dość słabo sobie radzi MZK a jakby miał powstać jeszcze ten Szynobus to już jedno by było na minusie i drugie pod względem finansowym.
Po kolejne rozwiązania stacji P-śl Zasanie i 22stycznia sorry ale taki kawałeczek to można się przejść Big Grin Co niby by ten szynobus ruszył i za chwilę miał stawać bo stacja by byłą ? Albo P-śl Główny i Konarskiego identyczna sytuacja jak wyżej ledwo by nie ruszył i znowu przystanek co do reszty przystanków to popieram są w miarę w dużych odległościach
#27
Trasa do Medyki być może, że jest zasadna. Na chwilę obecną uważam jednak, że mało, kto by ze stacji w Medyce korzystał (chyba, że w godzinach szczytu chce dojechać na Zasanie albo i dalej do Jarosławia). Podstawowym problemem jest to, że jest ona na obrzeżach Medyki. Mieszkańcom wygodniej jest wsiąść do autobusów i busów, które przejeżdżają przez wioskę. Turyści korzystający z przejścia pieszego i tak będą jeździć busami, bo są tanie.

W piśmie skierowanym do UM staraliśmy się jednak zainteresować urzędników to formą komunikacji jako możliwym sposobem częściowego zmniejszenia problemów komunikacyjnych miasta. Dodatkowym argumentem jest zapewnienie lepszej komunikacji miejscowościom ościennym, dlatego też zachęcamy UM do zawiązania współpracy z gminami. Ma to też cel w postaci pozyskania większego dofinansowania. Myślę, że realizacja tego projektu to także duży impuls dla rozwoju miasta. W szczególności korzyści dla Krównik i Nehrybki, ale i dla odwiedzających miasto w celach turystycznych, rekreacyjnych lub handlowych (dzielnica handlowa przy ul. Lwowskiej), edukacyjnych (Bakończyce) dojeżdżającym od strony Jarosławia.

W piśmie wskazano lokalizację przystanków jako przykładowych, których budowa zależna jest nie tylko od przydatności, kosztów, ale i ograniczeń wynikających z praw własności terenu.
Dlatego przystanek nr 4 - "ul Konarskiego" uzasadniono w następujący sposób "z tego przystanku dogodne dojście w rejon ulicy Dworskiego i Mickiewicza. Jeżeli byłaby możliwość pozyskania terenu od PKP, to ten przystanek mógłby zastąpić poprzedni na Dworcu Głównym. W tym miejscu mógłby powstać także przystanek autobusowy zamiast przystanku przed Dworcem Gł."
Jest on bardziej zasadny niż Dworzec Główny, tym bardziej, jeżeli powstałby przystanek "Stacja przesiadkowa" ul. 22 stycznia.
Tereny należą jednak do PKP i tu jest problem.

Bliska lokalizacja, co niektórych przystanków powinna zachęcić do korzystania z szynobusów. Pomysł zrodził się w tym wątku jako "tramwaje". W wielu miastach na ich trasach przystanki są blisko siebie. Odległości są może i większe, ale i miasta też.
Nasze miasto można i przejść w szerz i wzdłuż na nogach, a mimo to ludzie jeżdżą samochodami. Przystanków autobusowych też jest dużo, ale autobusów jest mało lub stoją w korkach. Dlatego szynobusy mają być alternatywą, nie tylko dlatego, że są przestronne, wygodne i nie stoją w korkach. Duża ilość przystanków na trasie proponowanych linii dodatkowo powinna zachęcić do tej formy komunikacji.

Poza tym w piśmie piszemy, że szynobusy to tylko uzupełnienie komunikacji autobusowej. Rozbudowana komunikacja autobusowa plus klika szynobusów powinna zachęcić do korzystania z komunikacji publicznej, a przez to zmniejszyć korki w mieście.
#28
do mnie to też nie przemawia ;/ Przemyśl jest za mały na takie pomysły jak napisał kolega powyżej
za tramwaje mieli się brać w latach międzywojennych i wtedy trzeba było a teraz to już klapa... zanim poszerzysz drogę, zanim wyburzysz kamienice i zamontujesz linie oraz szyny... na nasz piękny kraj to co najmniej 10 lat, no może trochę mniej
ja bym radził zmodernizować MZK, wyznaczyć np na ul jagiellońskiej pas dla autobusów to samo na lwowskiej niż brać się za szynobusy
#29
(11-01-2010, 23:33)Ruzyk napisał(a): zanim poszerzysz drogę, zanim wyburzysz kamienice i zamontujesz linie oraz szyny... na nasz piękny kraj to co najmniej 10 lat, no może trochę mniej

Przecież projekt dotyczy wykorzystania istniejącej infrastruktury kolejowej, wybudowanie kliku przystanków i zakupu szynobusów.

W piśmie do Prezydenta nie ma słowa o tramwajach, czyli środkach lokomocji poruszających się po torowiskach umieszczonych na drogach.
#30
(11-01-2010, 23:33)Ruzyk napisał(a): wyznaczyć np na ul jagiellońskiej pas dla autobusów to samo na lwowskiej niż brać się za szynobusy
Gdzie niby ten pas zmieścisz?? Uważasz że reszta ruchu będzie się odbywać na 1 pasie lwowskiej??
Cogito Ergo Scio




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości