Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Foto-zagadka
#1
Czy dobrze znasz Przemyśl i najbliższą okolicę ?

Jeśli znasz jakiś ciekawy obiekt, część architektury miasta lub mało znane miejsce, to podziel się fotką. Zapraszam do wspólnej zabawy. Na dobry początek:

Gdzie znajduje się ta tablica ?

[Obrazek: tab.JPG]
#2
Na Kruhelu. Tablica ta upamiętnia bestialsko zamordowanych Żydów Getta przemyskiego przez hitlerowców.
#3
Zgadza się Smile Ostatnio byłem tam na fortach. W lecie dużo rzeczy może umknąć, bo liście na drzewach i krzakach zasłaniają.
#4
Skoro prawidłowo odpowiedziałem na zadane pytanie, to pozwolę sobie teraz zamieścić kolejną foto-zagadkę, również dotyczącą Żydów.

Gdzie znajduje się ta brama i czego częścią była ?

[Obrazek: kirkut.jpg]
#5
(08-01-2011, 15:29)Kostek napisał(a): Skoro prawidłowo odpowiedziałem na zadane pytanie, to pozwolę sobie teraz zamieścić kolejną foto-zagadkę, również dotyczącą Żydów.

Gdzie znajduje się ta brama i czego częścią była ?

[Obrazek: kirkut.jpg]

Brama jest częścią pierwszego cmentarza żydowskiego - kirkuta przy ul. Rakoczego Cool
Pozdrawiam Smile
#6
Brawo Snoopy, to jest prawidłowa odpowiedź.

Tematyka Żydów w Przemyślu została poruszona również w Wakacyjnym Konkursie Historycznym organizowanym przez Forum Rozwoju Przemyśla. Wówczas Pan Jacek Błoński pracownik Muzeum Historii Miasta Przemyśla, autor wielu publikacji na temat Przemyśla m.in. albumu "Zaginiony świat. Historia Żydów przemyskich" z którego pochodzi zdjęcie wyżej opowiadał społeczności żydowskiej, która przez wiele wieków współtworzyła nasze miasto i która wydała na świat wybitnych przedstawicieli jak np. Helene Rosenbach Deutsch - najsłynniejsza uczennica Zygmunta Freuda zajmująca się psychoanalizą kobiet czy Rafał Taubenschlag - specjalista prawa rzymskiego, założyciel szkoły papirologicznej na Uniwersytecie Warszawskim. W filmie jest również mowa o tragicznych losach Żydów w czasie II wojny światowej.

Jeżeli kogoś interesuje ten temat, to zapraszam do obejrzenia poniższych filmów:

Cześć I

[video]http://www.youtube.com/watch?v=CfVD2TMpr0Q[/video]

Cześć II

[video]http://www.youtube.com/watch?v=CREXyDp_iWM[/video]

--------------------------------------------------------------

Kto teraz zamieści kolejną foto-zagadkę ? Smile
#7
Nie ma chętnych do zamieszczenia kolejnej foto-zagadki, więc ja sobie pozwolę to zrobić.

Poniżej znajdują się trzy obrazki przedstawiające wnętrze pewnej pięknej kamienicy. Moje pytanie jest takie: przy jakiej ulicy owa kamienica się znajduje ?

[Obrazek: p9080304.jpg]

[Obrazek: p9080319.jpg]

[Obrazek: p9080323.jpg]
#8
Grunwaldzka;> Kamienica po rewitalizacji;>
Cogito Ergo Scio
#9
Pudło. Smile
#10
(15-01-2011, 17:57)Kostek napisał(a): Nie ma chętnych do zamieszczenia kolejnej foto-zagadki, więc ja sobie pozwolę to zrobić.

Poniżej znajdują się trzy obrazki przedstawiające wnętrze pewnej pięknej kamienicy. Moje pytanie jest takie: przy jakiej ulicy owa kamienica się znajduje ?

Czy to kamienica przy Dworskiego na wprost Biedronki?
Wherever I May Roam




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości