Forum Przemyskich Inwestycji
Muzeum Dzwonów i Fajek - Wersja do druku

+- Forum Przemyskich Inwestycji (https://frp.com.pl/forum)
+-- Dział: Przemyśl (https://frp.com.pl/forum/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Dział: Kultura, sztuka i rozrywka (https://frp.com.pl/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Muzeum Dzwonów i Fajek (/showthread.php?tid=587)

Strony: 1 2


Muzeum Dzwonów i Fajek - jotbe - 27-06-2011

Ostatnio doszły do mnie słuchy, jakoby ze wzgledu na brak srodkòw na utrzymanie, zostanie zamkniete przemyskie Muzeum Dzwonòw i Fajki. Ponoc Pan Marszałek naszego tzw. Województwa stwierdził, że nie da kasy ... a może Rzeszòw chce sobie wydłubac nasza wieże zegarowa i przeniesc do siebie? Miał jednak racje kolejarz komentujacy remont linii kolejowych w okolicach tzw. Stolicy województwa. Ssykuje nam sie kolejny skandal ...


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - cr500r - 27-06-2011

wydaje mi się, że to plotka. W razie czego będziemy interweniować. Każdy z nas ma prawo napisać do marszałka i wyrazić swoje zdanie - szczególnie gdy będą chcieli nas tak załatwić.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - jotbe - 27-06-2011

To chyba nie plotka, usłyszałem to na własne uszy od bardzo kompetentnych osób.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - Andrzej87 - 27-06-2011

To już przegiecie Stolica Dzwonów i Fajek bez muzeum... panom z Mojrzeszowa chyba sie cos w głowach po...przewracało. Jesli to prawda to trzeba bedzie jakos sie bronic. Teraz to juz kwestia honoru!SmileSmile


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - walek - 28-06-2011

Wątpie,żeby coś zabrali, ponieważ zarówno Muzeum Dzwonów i Fajek, jak i Muzeum Historii Miasta Przemyśla,są oddziałami Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, stąd pieniądze idą na Muzeum Narodowe, które dzieli je na poszczególne oddziały.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - jotbe - 28-06-2011

Nieeee ... no jasne, że nic nie zabiorą. To była tylko taka moja projekcja na temat panów ze stolicy województwa, którzy najchętniej zabraliby wszystko co fajnego jest w innych miastach tzw. województwa i postawiliby to u siebie na tzw. rynku. Nic nie zabiorą, ale uniemożliwią działanie. Na przykład marszałek województwa obetnie dotacje na Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a to właśnie marszałek daje na to kasę. Muzeum podobno ma zostać zamknięte po wakacjach, a już w tej chwili rozpoczęła się migracja pracowników do głównego budynku. Niestety nasz Prezydent może dokładnie tyle samo co i my, czyli nic. To znaczy nie tak do końca nic, bo możemy podnieść raban na całą Polskę, pisać listy protestacyjne i zainteresować tym skandalem media: jedyne (bodaj) w Europie tego typu muzeum zostanie zamknięte, bo jakiś marszałek ma takie widzimisię - niech zamknie jedno piętro tzw. muzeum w rzeszowie i pieniądze się znajdą. Jestem ciekaw jak w tej sprawie zachowa się "nowy" dyrektor Muzeum Narodowego? Znalazł się na tej funkcji dzięki układom politycznym w urzędzie marszałkowskim, więc zapewne bardziej będzie dbał o interes "stolicy województwa" niż jakiegoś tam Przemyśla.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - walek - 28-06-2011

Widzisz coś usłyszałeś od znajomego, który usłyszał od znajomego itd. a zielonego pojęcia nie masz na ten temat. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów (na prawie 900 muzeów w Polsce tylko bodajże 96 ma taki przywilej - z podkarpacia oprócz MNZP Muzeum Okręgowe w Rzeszowie).Co to oznacza, że oprócz działalności naukowo-badawczej , tego typu muzea mają jeszcze nadzór nad pozostałymi muzemi w regionie.Wiąże się to niestety z funduszami, które (obojętnie kto rządzi), muszą być przekazane, przez Urząd Marszałkowski(tego typu Muzea podlegają UM) i nie ma zmiłuj sie.Pieniądze na tego typu muzea UM dostaje z Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego i nie może sobie dać lub nie dać. Ministerstwo określa potrzeby poszczególnych muzeów(m in. liczbę oddziałów, pracę naukowo-badawczą itp.). Mało tego, tego typu muzeum może poprosić ministerstwo o dodatkowe fundusze z rezerwy(np . na jakiś zakup). A poniżej ciut informacji na temat Państwowego Rejestru Muzeów:

"Państwowy Rejestr Muzeów – spis najistotniejszych polskich muzeów prowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oparty na jakości prezentowanych zbiorów jak i na wartościach merytorycznych przedstawianych przez instytucję jako taką.

Muzeum zasługujące na wpis do tego rejestru musi realizować określone cele, na przykład katalogować i naukowo opracowywać zgromadzone muzealia, przechowywać je w warunkach zapewniających im bezpieczeństwo, zabezpieczać i konserwać zbiory, urządzać wystawy, organizować i prowadzić badania i ekspedycje naukowe. Bardzo ważne jest także przekonanie organu decyzyjnego o tym, że muzealia są skarbem nie tylko dla mieszkańców danej miejscowości czy regionu, ale dla całego kraju."
sprawdziłem rejestr i z podkarpacia na liście znajdują sie jeszcze 2 muzea: Muzeum Podkarpackie z Krosna i Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen) w Sanoku.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - jotbe - 28-06-2011

Cyt.: "Widzisz coś usłyszałeś od znajomego, który usłyszał od znajomego itd. a zielonego pojęcia nie masz na ten temat."

Nie wiem jak Ty, ale ja nie zajmuję się sianiem pogłosek i plotkarstwem. Niczego nie usłyszałem od znajomego, który usłyszał od znajomego. Uczestniczyłem w bardzo poważnej rozmowie na ten temat, a z kim i kiedy, tego niestety nie mogę napisać. Jeśli nie stanie się tak jak napisałem będę niezwykle zadowolony, ale nie będzie to oznaczać, że siałem plotki, tylko, że ktoś poszedł po rozum do głowy.

Cyt,: "... (fundusze) muszą być przekazane, przez Urząd Marszałkowski (tego typu Muzea podlegają UM) i nie ma zmiłuj sie.Pieniądze na tego typu muzea UM dostaje z Ministerstwa Kultury I Dziedzictwa Narodowego i nie może sobie dać lub nie dać."

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, masz rację pisząc to co napisałeś, ale nie masz racji co do sposobu redystrybucji funduszy na najniższym poziomie i dotyczących np. zatrudnienia, albo wysokości płacy, itp. itd. Jak się chce to zawsze jakąś sztuczkę się wymyśli. Oczywiście ja nie twierdzę, że wszyscy specjalnie siedzą i kombinują jakby ten Przemyśl przekręcić, ale twierdzę, że panowie w rzeszowie gdzieś mają nasze problemy i palcem nie kiwną żeby fundusze zamiast stać w miejscu (tzn, de facto maleć) rosły. Przecież płace idą w górę, ceny mediów również, tak więc wcale nie trzeba niczego "obcinać" - wystarczy nie podnosić.

A jeśli chodzi o obecnego dyrektora, chciałbym się co do niego mylić, jeśli tak będzie odszczekam na Forum to co napisałem o politycznym układzie.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - tira-rira - 28-06-2011

Oby te plotki się nie potwierdziły, bo byłby to szczyt bezczelności ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Wiem, że nie mogą przeboleć tego, że siedziba Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest u nas, podobnie rzecz się ma z innymi ważnymi instytucjami na które Rzeszów ma chrapkę.

Co do obecnego p.o. dyrektora, jest jakaś szansa na to by Muzeum ruszyło do przodu, szczególnie z ekspozycją Twierdzy Przemyśl... Pożyjemy, zobaczymy. Trzymam kciuki.


RE: Muzeum Dzwonòw i Fajki - Przemas - 29-06-2011

W poniedziałek chciałem oprowadzić chłopaków z The Dreadnoughts po przemyskich muzeach, szczególnie po M. Fajek i Dzwonów, by unaocznić tym Kanadyjczykom, skąd pomysł na Święto Fajki, na którym, grali dzień wcześniej. Oczywiście wszystkie muzea zakryte na zimu, bo poniedziałek. I co to za tłumaczenie, że to dlatego, że w niedziele muzea są teoretycznie otwarte przez chwilę. Ja po normalnym tygodniu pracy oraz często po weekendzie na przemyskich plenerach, często kończę robotę po północy z niedzieli na poniedziałek, i tak stawiam się rano w poniedziałek normalnie w pracy, a jak nie daję rady to jest ktoś kto mnie zastępuje.