Forum Przemyskich Inwestycji
Foto-zagadka - Wersja do druku

+- Forum Przemyskich Inwestycji (https://frp.com.pl/forum)
+-- Dział: Architektura i Estetyka Miasta (https://frp.com.pl/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Przemyśl i okolice w Twoim obiektywie (https://frp.com.pl/forum/forumdisplay.php?fid=37)
+--- Wątek: Foto-zagadka (/showthread.php?tid=455)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Foto-zagadka - Kostek - 31-08-2012

Wydaje mi się, że nie. Chyba pierwszym budynkiem, na którym znajdował się napis "Deutsch Przemyśl" był ten przy 29-go listopada. Dopiero z pięć czy sześć lat temu ten napis zatynkowano.

Nie wiem Gała czy masz racje, bo ten budynek, o którym piszesz (jeśli dobrze zrozumiałem) nie jest tak okazały jak ten ze zdjęcia. Chociaż, jest jeden element wspólny. Jest nim - nie wiem jak go dokładnie określić, bo nie posiadam wiedzy specjalistycznej - wgłębienie w rogu kamienicy dla figurki świętego.


RE: Foto-zagadka - Gała - 31-08-2012

(31-08-2012, 18:37)Kostek napisał(a): Nie wiem Gała czy masz racje, bo ten budynek, o którym piszesz (jeśli dobrze zrozumiałem) nie jest tak okazały jak ten ze zdjęcia. Chociaż, jest jeden element wspólny. Jest nim - nie wiem jak go dokładnie określić, bo nie posiadam wiedzy specjalistycznej - wgłębienie w rogu kamienicy dla figurki świętego.

To jest ten sam budynek, tylko wydaje się mniej okazały gdyż gdzieś w trakcie lat minionych utracił te swoje zdobienia (nie wiem jak fachowo się zwą) na fasadzie. Nie wiem czy wiesz, że do 1939 roku w Przemyślu nie było przystanku osobowego Przemyśl Zasanie. Niemcy po zajęciu zasańskiej części miasta i utworzenia tworu pod nazwą Deutsch Przemysl stanęli przed koniecznością budowy stacji na Zasaniu (dla ruchu pasażerskiego i towarowego) i do czasu jej zbudowania uruchomili prowizoryczny dworzec pasażerski przy dzisiejszej Hoffmanowej.Jak pisze J.W. Kurek w opracowaniu "Wędrówki po ulicach i placach Przemyśla", "...Stację kolejową dla ruchu osobowego zorganizowano tuż przy ul. 29 Listopada (Pionierstrasse) wznosząc budynek dla służb ruchu i kas biletowych naprzeciwko wylotu ul. Stanisława Augusta.Stacja zasańska obsługująca część miasta pod niemiecką okupacją zajmowała teren od mostu kolejowego do przejazdu kolejowego przy ulicy Emilii Plater.Na budynku strażnicy do dnia dzisiejszego dostrzec można wyłaniającą się spod tynku nazwę, jaką Niemcy nadali okupowanej wówczas części miasta - Deutsch Przemysl - West. ...". Dodam, że budynek byłego dworca osobowego, byłej zasańskiej stacji kolejowej istniejącej od 1939 do 1946 stał sobie do niedawna przy 29 Listopada i wyburzono go gdyż musiał ustąpić miejsca Lidl-owi.


RE: Foto-zagadka - ??? - 01-09-2012

[Obrazek: img2949cm.jpg]
Zdjecie terazniejsze budynku, jak napisal przedmowca, przez tyle lat zrobili go "na płasko", szkoda, ale coz...


RE: Foto-zagadka - Kostek - 28-07-2013

Wątek niestety zamarł, toteż wrzucam nową foto-zagadkę.

Pytania:

1. Gdzie wykonano poniższe zdjęcie ?
2. Kto jest autorem malowideł ?
3. Co było powodem ich wykonania ?

[Obrazek: 578176_173996789420981_2006820735_n.jpg]


RE: Foto-zagadka - Kostek - 30-07-2013

Widzę, że zagadka okazała się być trudną wobec tego mała podpowiedź - zdjęcie zostało wykonane w jednym z najstarszych zabytków sakralnych naszego miasta. Autorem malowideł jest pewien malarz wywodzący się ze Lwowa. Jego nazwisko jest takie samo jak bohatera pewnej legendy o myszach. Prace wykonano w czasie kiedy biskupem był późniejszy święty.

Tyle jeśli chodzi o podpowiedź. Mam nadzieję, że to Was naprowadzi na właściwą odpowiedź. Smile


RE: Foto-zagadka - tira-rira - 30-07-2013

^^^
1. Wnętrze klasztoru (w zasadzie kościoła) Karmelitanek Bosych.
2. Malarz obiektów sakralnych - Tadeusz Popiel (bezpłatnie)
3. Malowidła wykonano jako prace wykończeniowe w bodajże 1902 roku, 2 lata po uroczystym poświęceniu klasztoru przez biskupa Sebastiana Pelczara.

BTW Tadeusz Popiel był uczniem Jana Matejki.

Co wygrałem?


RE: Foto-zagadka - Kostek - 31-07-2013

Tira, odpowiedziałeś prawie dobrze ;p

1. Zdjęcia przedstawia wnętrze katedry rzym.-kat.

2. Prawidłowa odpowiedź.

3. Prace były wykonywane w czasie kiedy biskupem przemyskim był Sebastian Pelczar. Związane były z reestetyzacją katedry.

Za prawidłowe odpowiedzi będzie...

[Obrazek: 7c22e8958d98b1139e767cf845baa350.jpg?1319140981]

Big Grin


RE: Foto-zagadka - tira-rira - 31-07-2013

Damn it...

Że w katedrze malował Popiel to wiedziałem, ale myślałem, że chodzi właśnie o Karmelitanki...


RE: Foto-zagadka - Smakowita - 15-12-2013

Super fotka! Smile

(28-07-2013, 17:46)Kostek napisał(a): Wątek niestety zamarł, toteż wrzucam nową foto-zagadkę.

Pytania:

1. Gdzie wykonano poniższe zdjęcie ?
2. Kto jest autorem malowideł ?
3. Co było powodem ich wykonania ?

[Obrazek: 578176_173996789420981_2006820735_n.jpg]



RE: Foto-zagadka - spyDH - 14-01-2014

Co to takiego? Big Grin mała podpowiedź, czas naświetlania 479 sekund, więc szczerze mówiąc szybko "zasuwało" po niebie Smile zdjęcie wykonane w PrzemyśluSmile

[Obrazek: dx1i.jpg]

PS: Maciek się nie odzywa, bo wieTongue